Kolejny szczyt NATO będzie w Brukseli

Świat


Jest szerokie poparcie dla tego, żeby kolejny szczyt NATO odbył się w Brukseli latem przyszłego roku - poinformował w czwartek na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Decyzja o konkretnej dacie jeszcze nie zapadła.

- Przywódcy NATO zdecydowali w ubiegłym miesiącu, żeby zorganizować szczyt w przyszłym roku. Oczekuję, że w 2018 roku szczyt odbędzie się latem tu, w Brukseli - powiedział Jens Stoltenberg.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy może to być lipiec, odpowiedział, że państwa członkowskie uzgodniły miejsce, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do daty.

- Jest szerokie poparcie dla tego, żeby szczyt odbył się w Brukseli. Musimy jeszcze podjąć formalną decyzję w sprawie daty - oświadczył Stoltenberg.

Spotkanie ministrów obrony

W Brukseli w Kwaterze Głównej NATO trwa spotkanie ministrów obrony państw NATO.

Szefowie resortów obrony omawiają między innymi wdrażanie decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie dotyczących wzmocnienia polityki odstraszania i obrony.

Ostatni szczyt NATO odbył się pod koniec maja w Brukseli. Wzięli w nim udział po raz pierwszy prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron. Trump wezwał wtedy państwa Sojuszu do większych wydatków obronnych.

- Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 procent PKB to minimum – powiedział na tym spotkaniu amerykański prezydent.

Przywódcy Sojuszu ustalili też na majowym szczycie, że NATO będzie kontynuowało szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciwko IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe. Rozmawiali też o podziale obciążeń między sojusznikami, w tym w wydatkach na obronność.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: