Japonia przeznaczy rekordową kwotę na zbrojenia. W obawie przed Chinami

Źródło:
Reuters
Ćwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)
Ćwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)
Archiwum Reuters
Ćwiczenia wojskowe w Kisarazu w środkowej Japonii (nagranie z czerwca 2022)Archiwum Reuters

Japonia zwiększy swoje wydatki na obronność o ponad 25 procent. Sięgną one blisko 52 miliardów dolarów w ciągu roku. To - jak podaje Reuters - największe zbrojeniowe przyspieszenie tego kraju od drugiej wojny światowej.

Wydatki mają wzrosnąć o 26,3 procent i wynieść w przeliczeniu 51,7 miliarda dolarów w ciągu roku, rozpoczynając od 1 kwietnia. Japoński budżet, który ma być uchwalony jeszcze przed kwietniem przeznaczy prawie siedem miliardów dolarów na rozwój broni. To więcej niż przez cztery poprzednie lata razem wzięte.

Za połowę tej kwoty mają być sfinansowane prace nad nowym pociskiem dalekiego zasięgu ponad 1000 kilometrów, czyli obejmujący Chiny. Jak podaje ministerstwo obrony, pociski mają być gotowe za około trzy lata.

Więcej pieniędzy zostanie przeznaczone też na drony, obronę przeciwrakietową, satelity rozpoznawcze, okręty bojowe i samoloty transportowe. Japonia planuje zakupić też 16 myśliwców F-35.

W obawie przed Chinami

Dalekosiężne plany Japonii zakładają podwojenie w ciągu pięciu wydatków na obronność do 2 procent PKB. To postawiłoby Japonię na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o pieniądze wydawane na ten cel - za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Jak pisze Reuters, takie decyzje odzwierciedlają zaniepokojenie Japończyków ewentualnym atakiem Chin na Tajwan i bezpośrednim zagrożeniem dla ich kraju.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: Reuters