Rząd Japonii planuje wprowadzenie nowego programu, mającego na celu walkę z przeludnieniem stolicy kraju. Rodzinom, które zdecydują się na wyprowadzkę z Tokio i jego okolic zostanie wypłacona pomoc finansowa w wysokości 1 miliona jenów (równowartość około 34 tysięcy złotych) na każde dziecko - informuje "The Guardian".
Pomimo pierwszego od 25 lat spadku populacji Tokio, odnotowanego w 2021 roku, rząd Japonii planuje nakłonić mieszkańców stolicy do przenoszenia się w inne rejony państwa. Zmiany mają wejść w życie w kwietniu, wraz z początkiem nowego roku podatkowego. Władze liczą, że dzięki temu do 2027 roku ze stolicy wyprowadzi się około 10 tysięcy osób. Obecnie populacja Tokio to niemal 14 milionów ludzi.
ZOBACZ TEŻ: Rekordowo dużo Japończyków nie chce brać ślubu
Milion jenów na dziecko dla rodzin, które opuszczą Tokio
Planowany program przyniesie spore zmiany w zakresie pomocy finansowej dla rodzin opuszczających stolicę Japonii. Do tej pory mogły one liczyć na podstawową zapomogę w wysokości do 3 milionów jenów (równowartość około 102 tysięcy złotych) oraz na dodatkowe świadczenie w postaci 300 tysięcy jenów (ponad 10 tys. złotych) na każde dziecko. Po wprowadzeniu nowego programu, mieszkańcy 23 okręgów Tokio oraz sąsiadujących z nimi prefektur Saitama, Chiba oraz Kanagawa, którzy zdecydują się przeprowadzkę w mniej zurbanizowane rejony państwa, poza 3 milionami podstawy otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci 1 miliona jenów na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.
By otrzymać zapomogę migrujący z Tokio będą musieli spełnić kilka warunków. Po przeprowadzce, przez 5 kolejnych lat nie będą oni mogli wrócić do mieszkania w stolicy. W przeciwnym razie zostaną zmuszeni do oddania otrzymanych już pieniędzy. Dodatkowo, co najmniej jeden z członków rodziny powinien zatrudnić się w małej lub średniej firmie w miejscu nowego zamieszkania, otworzyć tam własny biznes lub kontynuować poprzednie zatrudnienie w formie zdalnej.
Program będzie w połowie finansowany ze środków rządowych, a w połowie z funduszy gmin, które przyjmą nowych mieszkańców.
Źródło: The Guardian, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock