Japonia szykuje największe zbrojenia od czasów wojny. Chce kupić słynne pociski Tomahawk

Autor:
momo
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Test rakiety BGM-109 Tomahawk (wideo archiwalne)
Test rakiety BGM-109 Tomahawk (wideo archiwalne)US Navy
wideo 2/3
US NavyTest rakiety BGM-109 Tomahawk

Japonia negocjuje z USA zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk, w zasięgu których byłaby część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu – podał w piątek dziennik "Yomiuri Shimbun". Według gazety rozmowy są już w zaawansowanej fazie.

Tomahawki mogą uderzać w cele z odległości ponad 1000 kilometrów. Wystrzeliwane z Japonii mogłyby dosięgnąć części Chin i Dalekiego Wschodu Rosji – podkreśla agencja Reutera, która opisuje sprawę na podstawie doniesień japońskiego dziennika.

Według japońskiej stacji NHK Tokio rozważa zakup Tomahawków, które miałyby stanowić środek odstraszający potencjalnych agresorów oraz broń możliwą do użycia w kontrataku z pozycji znajdujących się poza zasięgiem pocisków wroga.

Główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno odmówił komentowania tych doniesień. - Rząd prowadzi rozważania na temat zdolności do kontrataku, ale nie zapadły żadne konkretne decyzje – powiedział dziennikarzom.

Pocisk Tomahawk wystrzeliwany z niszczyciela rakietowego USS ChafeeEns. Sean Ianno/U.S. Navy

Japonia się zbroi najmocniej od kilkudziesięciu lat

Rząd w Tokio sygnalizuje największe zbrojenia od drugiej wojny światowej jako odpowiedź na szybką modernizację sił zbrojnych Chin oraz wzrost ich aktywności wojskowej w regionie. Japonia planuje między innymi opracowanie i produkcję na dużą skalę własnych pocisków dalszego zasięgu.

Chiny przeprowadziły w sierpniu bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Wystrzeliły wówczas szereg pocisków balistycznych, z których kilka spadło w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Na zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przywódca kraju Xi Jinping wezwał do przyspieszenia budowy "światowej klasy armii" zdolnej "wygrywać lokalne wojny".

Rakieta Tomahawk US Navy

Czym są rakiety Tomahawk?

Tomahawki są amerykańskimi taktycznymi pociskami manewrującymi, które weszły do uzbrojenia amerykańskiego wojska na początku lat 80. Rakiety są systematycznie unowocześniane i wyjątkowo precyzyjne dzięki naprowadzaniu przez system GPS.

Tomahawki były rewolucyjne, ponieważ jako pierwsze były w stanie pokonać bardzo duży dystans (ponad tysiąc kilometrów) lecąc na małej wysokości i precyzyjnie trafić w mały cel. W przeciwieństwie do lecących wysokim łukiem rakiet balistycznych są trudne do wykrycia, przez co nie ma zawczasu ostrzeżenia o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ponieważ pierwszy model tomahawka był przeznaczony do przenoszenia głowicy jądrowej, była to bardzo groźna broń strategiczna.

Lądowa wersja wyrzutni rakiet Tomahawk - BGM-109G GryphonUS DoD

Teraz tomahawki są uniwersalnym narzędziem sił zbrojnych USA. Od początku lat 90. używane są w praktycznie każdej interwencji militarnej. Służą do pierwszego ataku, mającego na celu zniszczenie systemu obrony przeciwlotniczej i dowodzenia przeciwnika. Razem z samolotami zbudowanymi w technologii stealth wyważają w ten sposób "drzwi" dla atakującej w drugiej kolejności fali konwencjonalnych samolotów.

Tomahawk jest trudno wykrywalny, gdyż pozostawia małe odbicie radarowe, a ponadto silnik nie emituje dużo ciepła, więc wykrycie go przez czujniki podczerwieni jest bardzo utrudnione.

Podstawowe dane rakiety Tomahawk Block IVArtur Tarkowski | tvn24.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US DoD

Pozostałe wiadomości