Jak Amerykanie oceniają Trumpa? Nowy sondaż

Donald Trump
Protest w Waszyngtonie w USA przeciwko polityce Donalda Trumpa
Źródło: Reuters

Poparcie Amerykanów dla Donalda Trumpa spada, wskazuje najnowszy sondaż. - Notowania są historycznie niskie jak na tak wczesny etap kadencji - zauważa piątkowy "New York Times". W komentarzu dodano, że to "odwrócenie sytuacji z jesieni ubiegłego roku".

Kluczowe fakty:
  • Wskaźnik aprobaty dla prezydenta Trumpa wynosi obecnie 42 proc.
  • Spada zaufanie do republikanina m.in. w kwestiach gospodarczych.
  • 54 proc. wyborców uważa, że zmiany wprowadzone przez Trumpa "zaszły za daleko".

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College wynika, że poparcie Amerykanów dla Donalda Trumpa systematycznie się kurczy. Obecnie wskaźnik aprobaty dla prezydenta wynosi 42 proc., podczas gdy niezadowolenie wyraża aż 54 proc. ankietowanych.

"Te notowania są historycznie niskie jak na tak wczesny etap kadencji, choć odzwierciedlają ogólną niepopularność prezydenta, która jednak nie przeszkodziła mu w zdobyciu kluczowych stanów w ubiegłorocznych wyborach" - zauważa piątkowy "New York Times".

Amerykanie ocenili politykę gospodarczą Trumpa

Dziennik podkreśla, że zaufanie do republikanina w kwestiach gospodarczych było jednym z filarów jego wyborczego zwycięstwa w 2024 roku. Rok temu, w sondażu przeprowadzonym przez "New York Times" i Siena College, aż 64 proc. wyborców pozytywnie oceniało jego wcześniejszą politykę gospodarczą. Obecnie ten odsetek spadł do zaledwie 43 proc., a 55 proc. respondentów wyraża dezaprobatę. W odpowiedzi na inne pytanie 50 proc. ankietowanych uważa, że gospodarka pogorszyła się od czasu objęcia przez Trumpa urzędu, a tylko 21 proc. dostrzega poprawę.

Relacje handlowe z innymi krajami zyskały uznanie 42 proc. respondentów, a negatywną ocenę wystawiło 53 proc.. Aż 68 proc. uczestników sondażu jest zdania, że kraj czerpie największe korzyści z sojuszy i handlu, podczas gdy tylko 24 proc. uważa, że przynoszą one USA szkody. 61 proc. ankietowanych, w tym 33 proc. Republikanów, uważa, że prezydent nie powinien mieć możliwości nakładania ceł bez zgody Kongresu.

Ocena polityki zagranicznej

Polityka zagraniczna Trumpa, związana z konfliktami międzynarodowymi, spotyka się z aprobatą 40 proc. respondentów, a 54 proc. wyraża sprzeciw. W kwestii jego działań w związku z wojną Rosji z Ukrainą, 35 proc. popiera jego wysiłki, a 56 proc. jest przeciwne.

Amerykanie są również podzieleni w ocenie polityki imigracyjnej prezydenta. Poparcie dla niej wyraża 47 proc. ankietowanych, a sprzeciw - 51 proc., choć, jak zauważa gazeta, większość społeczeństwa opowiada się za deportacjami. Jednak w przypadku deportacji legalnych imigrantów protestujących przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy, 63 proc. respondentów jest przeciwko takim działaniom, a tylko 17 proc. je popiera.

"Odwrócenie sytuacji z jesieni"

Ogółem 54 proc. wyborców uważa, że zmiany wprowadzone przez Trumpa w systemie politycznym i gospodarczym kraju "zaszły za daleko". Wśród niezależnych wyborców ten odsetek wynosi aż 63 proc.

50 proc. respondentów ocenia, że wstrząs, jaki prezydent wprowadził do systemu politycznego i gospodarczego kraju, był "złą rzeczą", a tylko 36 proc. określa te zmiany jako pozytywne.

"Jedną z najbardziej niepokojących kwestii dla prezydenta Trumpa jest odsetek wyborców, którzy czują się poszkodowani przez jego politykę. Dwukrotnie więcej osób twierdzi, że jego działania im zaszkodziły, niż pomogły. To odwrócenie sytuacji z jesieni ubiegłego roku, kiedy wielu wyborców z różnych grup demograficznych postrzegało politykę prezydenta w pierwszej kadencji jako korzystną" - podkreśla "New York Times".

Czytaj także: