"DiCaprio jest fajnym facetem, nie? Daje pieniądze na to, żeby podpalać Amazonię"

Amazonia. Region ważny dla całego świata
Amazonia. Region ważny dla całego świata
tvn24
Amazonia to region ważny dla całego świata ("Czarno na białym" z 20 września)tvn24

Jair Bolsonaro oskarżył aktora Leonardo DiCaprio o to, że wspiera finansowo organizacje non profit, które zdaniem prezydenta Brazylii stoją za niektórymi pożarami w Amazonii.

DiCaprio pod koniec sierpnia obiecał za pośrednictwem organizacji ekologicznej Earth Alliance przekazać 5 milionów dolarów na ochronę Amazonii, gdzie w lipcu i sierpniu pożary strawiły dużą część lasów.

- DiCaprio jest fajnym facetem, nie? Daje pieniądze na to, żeby podpalać Amazonię - oznajmił Jair Bolsonaro. Prezydent Brazylii wygłosił komentarz po przeszukaniu przez policjantów siedzib dwóch organizacji non profit w stanie Para. Aresztowano czterech strażaków ochotników.

W czwartek zostali oni wypuszczeni na wolność. Miejscowa policja mówi, że toczy się śledztwo w związku z rzekomym podkładaniem przez nich ognia po to, żeby za pośrednictwem organizacji non profit zdobywać pieniądze.

Jak mówią federalni prokuratorzy, z ich śledztwa wynika, że winnymi podpaleń mogą być osoby, które zagarniają ziemię.

Agencja AFP we wrześniu pisała, że wywoływane w większości sztucznie pożary puszczy amazońskiej oznaczają galopującą deforestację, która służy hodowcom bydła.

Pożary lasów AmazoniiPAP

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: