Około dwóch tysięcy gości, w tym 30 światowych przywódców i członków rodów królewskich, wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych Jacques'a Chiraca w Paryżu. Były prezydent Francji zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 86 lat. Poniedziałek jest dniem żałoby narodowej we Francji.
Uroczystości pogrzebowe Jacques'a Chiraca rozpoczęły się o godzinie 9.30 od ceremonii, w której udział wzięła jedynie rodzina zmarłego. Następnie na dziedzińcu kompleksu Les Invalides oddane zostały byłemu prezydentowi honory wojskowe w obecności obecnej głowy państwa, Emmanuela Macrona.
Nabożeństwo żałobne
Kondukt żałobny w asyście honorowej z owiniętą we francuską flagę trumną zmarłego prezydenta dotarł do kościoła św. Sulpicjusza w południe. Równocześnie rozdzwoniły się dzwony. Tysiące ludzi żegnało Chiraca na ulicach francuskiej stolicy. Do świątyni trumnę wnieśli członkowie dawnej ochrony Chiraca, czemu towarzyszyły dźwięki "Requiem" Gabriela Faure. Mszę odprawił arcybiskup Paryża Michel Aupetit.
W uroczystościach żałobnych wzięli udział między innymi prezydenci Rosji i Włoch, Władimir Putin i Sergio Mattarella.
Ze względów zdrowotnych mimo zapowiedzi nie przybył do Paryża przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
W kościele stawili się byli prezydenci Francji: Nicolas Sarkozy z małżonką Carlą Bruni, Francois Hollande i Valery Giscard d'Estaing z małżonką Anemone. W pierwszym rzędzie stanęli przedstawiciele rodziny - córka prezydenta Claude Chirac oraz jego jedyny wnuk Martin Chirac. Małżonka zmarłego przywódcy Bernadette nie wzięła udziału w uroczystościach ze względów zdrowotnych.
Chirac spoczął obok najstarszej córki
Sam pochówek odbył się w ścisłym gronie rodzinnym. Były prezydent spoczął na cmentarzu Montparnasse w grobowcu, gdzie jest pochowana jego najstarsza córka Laurence, zmarła w 2016 roku.
O godzinie 15 szkoły i urzędy uczciły pamięć Chiraca minutą ciszy.
12 lat prezydentury
Urząd prezydenta Francji sprawował przez dwie kadencje, w latach 1995-2007. Był drugim najdłużej rządzącym prezydentem w powojennej Francji. Dłużej w XX wieku Republiką kierował tylko jego poprzednik, socjalista Francois Mitterrand.
Poza dwiema kadencjami prezydenta, dwukrotnie sprawował też urząd premiera w latach 1974-1976 i 1986-1988, a w latach 1977-1995 był merem Paryża.
Od czwartku do soboty otwarty był Pałac Elizejski, gdzie każdy mógł wpisać się do księgi pamiątkowej. W niedzielę trumna z ciałem prezydenta była wystawiona u wejścia do kościoła Świętego Ludwika w kompleksie Les Invalides. Hołd prezydentowi złożyło około 7 tysięcy Francuzów.
Autor: akw//rzw / Źródło: PAP, Reuters, TVN24 BiS