Rosyjski dziennik: zapadła decyzja o wysłaniu Su-35 na Krym


Rosja rozmieści na Krymie najnowsze myśliwce Su-35. Będą one stanowić rezerwę dla grupy wojsk rosyjskich w Syrii - podał w środę dziennik "Izwiestija". Zdaniem ekspertów obecność tych maszyn na Krymie gwarantuje kontrolę nieba nad wodami całego Morza Czarnego.

Źródła "Izwiestii" w ministerstwie obrony Rosji twierdzą, że zapadła zasadnicza decyzja o wysłaniu Su-35 na Krym i że jeden z pułków lotniczych stacjonujących na półwyspie będzie przezbrajany w te maszyny.

Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział gazecie, że prawdopodobnie samoloty otrzyma 38. pułk myśliwców, stacjonujący w Sewastopolu na lotnisku Belbek.

- Krym ma szczególne znaczenie strategiczne, choćby dlatego, że pozwala na utrzymywanie na celowniku całego akwenu Morza Czarnego - powiedział ekspert, którego zdaniem "kraje NATO okazują wzmożone zainteresowanie półwyspem".

Duma rosyjskiego lotnictwa

"Izwiestija" nazywają Su-35, zaliczany do generacji 4++, najlepszym rosyjskim myśliwcem. Su-35 zdolne są do niszczenia samolotów piątej generacji i skutecznego rażenia celów naziemnych i nawodnych - ocenia gazeta.

Podstawą kompleksu celowniczo-nawigacyjnego tych maszyn jest radar Irbis-E, uzupełniony przez system optoelektroniczny, co pozwala na wykrywanie do 30 celów powietrznych i czterech naziemnych na odległość do 400 kilometrów.

Su-35 może jednocześnie atakować kilka tych celów. Niszczenie celów morskich umożliwia precyzyjny pocisk manewrujący X-35U, który Rosja przetestowała w Syrii.

Obecnie na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych jest ponad 70 myśliwców Su-35.

O lotnisko Belbek, leżące około 10 kilometrów od Sewastopola, na którym mieściła się ukraińska baza wojskowa, siły ukraińskie stoczyły walki z Rosjanami w marcu 2014 roku podczas dokonanej przez Moskwę aneksji Krymu.

Lotnisko zostało przez Rosjan rozbudowane w zeszłym roku o drugi pas startowy i według "Izwiestii" będzie mogło przyjmować wszelkie samoloty wojskowe i cywilne, w tym - na stałe - strategiczne bombowce wszelkiego typu.

Myśliwce Su-35 to jedne z najnowocześniejszych rosyjskich samolotów wojskowychDmitry Terekhov | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: