Izrael i Hamas wyrazili zastrzeżenia, co do list izraelskich zakładników i palestyńskich więźniów, którzy mają zostać uwolnieni w poniedziałek - podał Reuters. Agencja dodała, że nad rozwiązaniem problemu pracują katarscy mediatorzy. To ostatnia wymiana w podstawowym czasie wstrzymania walk między Izraelem i Hamasem.
Jak przekazał Reuters, zarówno przedstawiciele Izraela, jak i Hamasu wyrazili zastrzeżenia, co do list izraelskich zakładników i palestyńskich więźniów, którzy mają zostać uwolnieni w poniedziałek, w myśl zawartego między Izraelem i Hamasem porozumienia w sprawie wstrzymania walk. Według mediów izraelskich lista zakładników liczy 11 nazwisk. W sprawę jest zaangażowany sam Premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Jeśli przerwa w walkach nie zostanie wydłużona, będzie to ostatnia wymiana zakładników przed wznowieniem operacji lądowej Izraela przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.
Poinformowany w sprawie i pragnący zachować anonimowość urzędnik przekazał agencji, że nad rozwiązaniem sytuacji pracują katarscy mediatorzy. - Istnieje drobny problem z dzisiejszymi listami. Katarczycy współpracują z obiema stronami, aby go rozwiązać i uniknąć opóźnień - powiedział.
W ramach porozumienia, w ciągu czterech dni rozejmu w Strefie Gazy, pierwszej przerwy w trwających od 7 października działaniach wojennych, zwolnionych ma zostać łącznie 50 izraelskich zakładników w zamian za 150 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu. Poniedziałek to ostatni dzień czterodniowej przerwy w walkach między Izraelem i Hamasem.
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, aby omówić sytuację w Gazie. Prezydent z zadowoleniem przyjął uwolnienie przez Hamas w ciągu ostatnich trzech dni zakładników, w tym 4-letniej Amerykanki - Abigail Edan. Netanjahu wyraził gotowość do przedłużenia rozejmu z Hamasem.
Wymiana zakładników między Izraelem a Hamasem
Hamas zwolnił w niedzielę 17 osób w ramach trzeciej tury wymiany zakładników. Izraelska służba więzienna poinformowała z kolei, że uwolniono 39 palestyńskich więźniów. Wszystkim uwalnianym więźniom palestyńskim postawiono zarzuty terroryzmu, a wielu z nich zostało skazanych za swoje czyny. Osoby zwolnione to kobiety lub nieletni poniżej 18 roku życia - dodała izraelska służba więzienna.
W piątek Hamas wypuścił 13 obywateli izraelskich i 11 cudzoziemców, a Izrael zwolnił 39 więźniów. W sobotę ze Strefy Gazy wypuszczono 13 Izraelczyków i czterech Tajlandczyków w zamian za 39 więźniów palestyńskich.
Hamas chce przedłużyć rozejm
Portal Times of Israel podał w niedzielę, że Hamas ogłosił w oświadczeniu, że chce przedłużyć rozejm w wojnie z Izraelem o 2-4 dni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników, którzy zostaliby wymienieni na palestyńskich więźniów.
To prawdopodobnie pierwszy oficjalny sygnał od Hamasu, że chce przedłużyć obowiązujące do poniedziałku zawieszenie broni - zaznacza izraelski portal. Przypomina, że zgodnie z uzgodnieniami za każdy dodatkowy dzień rozejmu Hamas będzie musiał zwolnić 10 kolejnych zakładników.
Izraelski rząd zgodził się, że zawieszenie broni może zostać przedłużone maksymalnie na 10 dni, a liczba zwolnionych palestyńskich więźniów nie może przekroczyć 300. By zwiększyć te limity, wymagane jest ponowne głosowanie umowy przez członków gabinetu - zaznaczył Times of Israel.
Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters