Policja wszczęła śledztwo kryminalne przeciwko żonie izraelskiego premiera Sarze Netanjahu. Z opublikowanych pod koniec ubiegłego roku dziennikarskich ustaleń wynika, że zleciła ona kampanię zastraszającą jednego ze świadków w procesie korupcyjnym jej męża.
Prokuratura potwierdziła, że oddział policji ds. walki z cyberprzestępczością prowadzi od 26 grudnia 2024 r. śledztwo w sprawie Sary Netanjahu. Nie poinformowano jednak, czego dokładnie dotyczy. Komunikat prokuratury był odpowiedzią na zapytanie posłanki opozycyjnej lewicowej partii Demokraci, Naamy Lazimi.
Dziennikarskie śledztwo
Telewizja Kanał 12 ogłosiła w grudniu wyniki dziennikarskiego śledztwa, według którego Sara Netanjahu poleciła nieżyjącej już asystentce męża prowadzenie w mediach społecznościowych kampanii wymierzonej w przeciwników premiera. Celem tych zastraszających działań miała być m.in. Hadas Klein, która jest ważnym świadkiem w jednej z trzech toczących się od 2020 r. spraw karnych. Premier Netanjahu jest w nich oskarżany m.in. o łapówkarstwo, oszustwo i nadużycie zaufania.
Po tych doniesieniach prokurator generalna Izraela Gali Baharaw-Miara zapowiedziała, że przeciwko żonie premiera zostanie wszczęte dochodzenie, by sprawdzić doniesienia o nękaniu świadków i utrudnianiu prac wymiaru sprawiedliwości.
"Skazana przestępczyni"
Oficjalne potwierdzenie z prokuratury o wszczęciu śledztwa jest ważne dla zachowania praworządności, szczególnie że sprawa dotyczy "skazanej przestępczyni" - zaznaczyła w niedzielę Lazimi.
Sara Netanjahu w 2019 r. zgodziła się na ugodę z prokuraturą, biorąc na siebie winę za niewłaściwe wykorzystanie państwowych funduszy. Sprawa dotyczyła równowartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów, które żona premiera poleciła wydać na zamówienie gotowych dań w czasie, gdy w rezydencji zatrudniano na pełen etat kucharza. Benjamin Netanjahu sprawował urząd premiera Izraela w latach 2009-21. Od końca 2022 r. ponownie kieruje rządem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock