TVN24 | Świat

Niemiecki okręt wzmocni izraelską flotę. Trzy kolejne korwety rakietowe w przyszłym roku

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters

Do Izraela dotarł pierwszy z czterech zaawansowanych technologicznie okrętów wojennych. Wyprodukowana w Niemczech korweta może być ochroną izraelskich platform wiertniczych usytuowanych na Morzu Śródziemnym w związku ze wzrostem napięć z Teheranem.

Pierwsza korweta rakietowa typu Saar-6 przybiła do portu w Hajfie, a trzy kolejne mają zostać dostarczone przez Niemcy w przyszłym roku. Flota izraelskich okrętów rakietowych zwiększy się do 15 – mają służyć na misjach na Morzu Czerwonym i Zatoce Perskiej. Izrael również chce wykorzystywać je do ochrony platform wiertniczych znajdujących się niedaleko Libanu.

- Odkrycie złóż gazu przy izraelskim brzegu spowodowało konieczność przygotowania planu, który zapewni tarczę ochronną – powiedział podczas środowej ceremonii powitalnej prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Izraelska marynarka wojenna obawia się ataków na platformy wiertnicze ze strony wspieranych przez Iran libańskich partyzantów z Hezbollahu – zwłaszcza teraz, kiedy Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fahrizadeha. W sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani obarczył odpowiedzialnością za to zdarzenia "uzurpatorski reżim syjonistyczny". Izrael nie przyznał się, ani nie zaprzeczył przeprowadzeniu ataku.

Korweta typu Saar-6 jest wyposażona w systemy pozwalające na obronę przed pociskami lecącymi w zróżnicowanej trajektorii. Doświadczony oficer marynarki przekazał agencji Reutera, że okręt ten jest w stanie skutecznie bronić przed rosyjskimi pociskami Jachont, jak i przed irańskimi rakietami, które wedle podejrzeń izraelskich służb są na wyposażeniu Hezbollahu. Koszt jednego okrętu szacowany jest na około 400 milionów euro.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters