Media: Izrael rozmawia z Rwandą i Czadem o przyjęciu Palestyńczyków ze Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Mosad i izraelskie MSZ prowadzą rozmowy z Rwandą i Czadem na temat przyjęcia Palestyńczyków ze Strefy Gazy - poinformował portal Zman Israel. Według anonimowego urzędnika, z którym rozmawiali dziennikarze, każdy Palestyńczyk, który chciałby opuścić strefę, miałby być przyznany "hojny zasiłek", a kraj przyjmujący mógłby liczyć między innymi na pomoc wojskową Izraela.

Urzędnicy z Mosadu i izraelskiego MSZ prowadzą rozmowy z Rwandą i Czadem w sprawie przyjęcia Palestyńczyków ze Strefy Gazy w zamian za pomoc finansową i wojskową - poinformował portal Zman Israel. Według anonimowego urzędnika obydwa kraje wyraziły na razie zgodę na kontynuowanie rozmów.

Czytaj też: Izraelskie wojsko ogłasza "demontaż struktur wojskowych" Hamasu

- Sprawa jest bardzo złożona. Musimy promować ten kanał, ale należy zachować szczególną ostrożność ze względu na reakcje na świecie, bo obawiamy się, że zostanie to zinterpretowane jako przeniesienie, a nie dobrowolna migracja. Dlatego współpracujemy ściśle z prawnikami – powiedział jeden z wysokich urzędników, z którymi rozmawiał Zman Israel.

Media: Izrael chce pozbyć się Palestyńczyków ze Strefy Gazy

Według źródeł portalu cały proces miałby polegać na przyznaniu "hojnego zasiłku finansowego" każdemu Palestyńczykowi, który wyrazi chęć opuszczenia Stefy Gazy wraz z "szeroką pomocą dla kraju przyjmującego, w tym pomocą wojskową".

W środę ten sam portal poinformował, że podobne rozmowy odbyły się z Demokratyczną Republiką Konga (DRK), która jednak nie była skłonna przyjąć tej oferty.

CZYTAJ TAKŻE: Cel - odciąć Hamas od źródeł finansowania. USA wyznaczyły 10 milionów dolarów nagrody

Według Zman Israel usunięcie Palestyńczyków ze Strefy Gazy "powoli staje się wiodącą i oficjalną polityką koalicji", ale rząd izraelski zaprzecza, by w Strefie Gazy przeprowadzana była czystka etniczna. Premier Benjamin Netanjahu nazywa takie plany raczej "dobrowolną polityką migracyjną".

Plany wysiedlenia Palestyńczyków? Reakcja ONZ i USA

W Izraelu po prawej stronie sceny politycznej często słychać głosy na temat planów wysiedlenia Palestyńczyków ze Strefy Gazy, co popierają ugrupowania skrajnie prawicowe ministrów finansów i bezpieczeństwa narodowego, Becalela Smotricza i Itamara Ben Gwira: Religijny Syjonizm i Żydowska Siła. Ponadto za takim planem jest część polityków partii premiera - Likudu.

"Premier Netanjahu jest świadomy tych posunięć i ich nie powstrzymuje" - podkreślają autorzy artykułu.

Spotkało się to już z potępieniem Departamentu Stanu USA, który nazwał taką retorykę "podżegającą i nieodpowiedzialną”.

Prawo międzynarodowe zabrania "przymusowego przemieszczania osób objętych ochroną w obrębie terytorium okupowanego lub deportacji z niego" - napisał w czwartek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk w serwisie X (d. Twitter).

"85 procent mieszkańców Gazy to już wewnętrzni przesiedleńcy. Mają prawo wrócić do swoich domów" – zaznaczył.

W październiku do izraelskiego serwisu informacyjnego Kalkalist wyciekł dokument ministerstwa ds. wywiadu szczegółowo opisujący projekt przymusowego przeniesienia Palestyńczyków ze Strefy Gazy na Półwysep Synaj. Według dokumentu 2,3 miliona Palestyńczyków ze Strefy Gazy miało początkowo zostać zakwaterowanych w miasteczkach namiotowych, zanim na północy półwyspu będzie można zbudować stałe osiedla.

Kair wielokrotnie odrzucał pomysł tymczasowego przesiedlenia Palestyńczyków do Egiptu w związku z prowadzeniem przez Izrael operacji wojskowej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.

Autorka/Autor:bp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: