Izrael na "początku drugiej fali" zakażeń. Resort zdrowia chce przywrócenia części restrykcji

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP
Walka z pandemią w Izraelu
wideo 2/36
Walka z pandemią w Izraelu

Minister zdrowia Izraela oświadczył, że zarekomendował rządowi ponowne nałożenie ograniczeń na publiczne zgromadzenia. Juli Edelsztejn ostrzegł, że Izrael jest na "początku drugiej fali" zakażeń koronawirusem.

Liczba nowych infekcji w Izraelu rośnie od czasu złagodzenia obostrzeń w maju. W ubiegły czwartek zarejestrowano ponad 600 nowych przypadków, po raz pierwszy od miesięcy. W niedzielę wieczorem resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 218 zakażeń.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Podczas niedzielnej konferencji prasowej Judi Edelsztejn przekazał, że jego zalecenia dotyczą zmniejszenia liczby osób, które mogą uczestniczyć w ślubach i innych wydarzeniach religijnych, takich jak bar micwa, a także liczby uczestników nabożeństw w synagogach. Szef resortu nie podał jednak proponowanych limitów.

Pandemia COVID-19 w Izraelu nie słabnie ABIR SULTAN/PAP

Jak podał portal Ynet, według ministerstwa zdrowia egzaminy na uniwersytetach i lekcje w szkołach powinny odbywać się w miarę możliwości za pośrednictwem wideokonferencji, a co najmniej 30 procent pracowników w sektorze publicznym powinno pracować z domu. Również w sektorze prywatnym pracodawcy są namawiani do tego, by umożliwić pracownikom pracę z domu.

- Zalecenia oczywiście nie są przyjemne, ale są niezbędne na tym etapie, aby zapobiec ogólnokrajowej blokadzie - powiedział Edelsztejn, cytowany przez portal Times of Israel.

Krytyka "wygórowanych żądań"

Według nieoficjalnych informacji kanału Reszet 13 minister spraw wewnętrznych Arie Deri skrytykował "wygórowane żądania ministerstwa zdrowia", dodając, że "musicie nauczyć się żyć z koronawirusem". W podobnym duchu wypowiedział się minister finansów Israel Kac, sprzeciwiając się wszelkim decyzjom, które mogłyby zaszkodzić gospodarce i twierdząc, że zamiast tego należy lepiej egzekwować obowiązujące przepisy.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Również szef rządu - nazywanego w mediach "gabinetem koronawirusa" - Benjamin Netanjahu przyznał w niedzielę, że Izrael stoi w obliczu "rosnącej fali" infekcji.

Spośród 6265 aktywnych przypadków COVID-19 w Izraelu 39 chorych jest w stanie ciężkim, 60 w stanie umiarkowanym, a reszta ma łagodne objawy lub nie przejawia żadnych objawów. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia jest w Izraelu niższa niż w innych krajach rozwiniętych. Jak dotąd zmarło 318 osób spośród ponad 23,6 tysięcy zakażonych koronawirusem.

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ABIR SULTAN/PAP