Przywódca Palestyńczyków rozmawiał z ministrem obrony Izraela

Źródło:
PAP, Reuters

Minister obrony Izraela Beni Ganc poinformował, że we wtorek wieczorem spotkał się z przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Jak dodał, rozmowy dotyczyły wzmocnienia więzi gospodarczych i bezpieczeństwa. 

"Spotkałem się dziś (we wtorek - red.) wieczorem z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Omówiliśmy kwestie społeczne i gospodarcze oraz wzmocnienie naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa (...)" - napisał na Twitterze szef resortu obrony Izraela.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ze strony palestyńskiej minister spraw społecznych Husejn al-Szejk napisał w mediach społecznościowych, że rozmowa Abbasa z Gancem dotyczyła zagadnień "humanitarnych, bezpieczeństwa i gospodarki", a także napięć związanych z aktywnością osadników żydowskich na Zachodnim Brzegu i rozwiązania konfliktu pomiędzy dwoma narodami.

Oficjalnie nie podano, gdzie odbyło się spotkanie, jednak według izraelskiej prasy była to rezydencja Ganca w środkowej części Izraela. Byłaby to pierwsza taka podróż Abbasa od ponad 10 lat - podkreśla Reuters. Było to także pierwsze spotkanie Abbasa z tak wysokim rangą izraelskim urzędnikiem od czasu powołania nowego rządu z Izraelu w czerwcu.

Spotkanie skrytykował szef izraelskiej partii opozycyjnej Likud i były premier Benjamin Netanjahu, oceniając, że takie rozmowy prowadzą do "ustępstw zagrażających bezpieczeństwu Izraela".

Premier Izraela przeciwny państwu palestyńskiemu

Obecny rząd Izraela premiera Naftalego Bennetta deklaruje, że jest gotów do rozmów mających poprawić poziom życia Palestyńczyków, ale nie dąży do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych, które tkwią w martwym punkcie od 2014 roku. Bennett jest przy tym przeciwnikiem utworzenia państwa palestyńskiego.

Hamas, islamistyczne ugrupowanie zbrojne kontrolujące Strefę Gazy, które kilkukrotnie toczyło walki z Izraelem – w tym w maju tego roku – potępił rozmowy Abbasa z Gancem.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters