Ataki i odwety. Iran i Izrael wymieniają rakietowe ciosy

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Iran odpiera Izraelski atak rakietowy
Iran odpiera Izraelski atak rakietowyReuters
wideo 2/2
Iran odpiera Izraelski atak rakietowyReuters

W nocy Izrael przeprowadził odwetowy atak na Iran, co doprowadziło do kolejnego wzrostu napięcia między tymi krajami. Przypominamy, jak od kwietnia tego roku toczy się konflikt na linii Iran - Izrael.

W nocy z 13 na 14 kwietnia Iran wystrzelił na Izrael ponad 300 dronów i rakiet. Było to - podawały władze w Teheranie - odpowiedzią na atak na irańską placówkę w Damaszku na początku kwietnia, w wyniku którego zginęło siedmiu oficerów irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej.

Większość wystrzelonych przez Iran dronów i rakiet została zestrzelona przez izraelską obronę powietrzną, a także stacjonujące w regionie wojska między innymi USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

19 kwietnia Izrael dokonał odwetu i przeprowadził naloty wymierzone w cele wojskowe na terenie Iranu. Rakiety wycelowane były w bazę i lotnisko wojskowe w mieście Isfahan.

Październik

Do kolejnego wzrostu napięcia doszło 1 października, kiedy Iran wystrzelił na Izrael salwę około 200 pocisków balistycznych. Większość z nich zestrzelono, zginęła jedna osoba - Palestyńczyk. Na przekazach z Tel Awiwu widać było spadające na miasto rakiety. Izraelskie wojsko poinformowało później, że niektóre rakiety uderzyły w bazy wojskowe, ale nie wyrządziły znacznych szkód.

Iran ogłosił, że atak był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców wspieranych przez Teheran ruchów - palestyńskiego Hamasu i libańskiego Hezbollahu.

Na odwet Izraela przyszło poczekać do 26 października. W nocy z piątku na sobotę eksplozje były słyszane w irańskiej stolicy i pobliskim mieście Karadż. Prowadzona przez irańską Gwardię Rewolucyjną agencja prasowa Fars podała, że Izrael zaatakował kilka baz wojskowych na zachodzie i południowym zachodzie Teheranu.

Nad ranem doszło do kolejnej fali ataku, rakiety spadły we wschodniej części Teheranu i w ośrodku dowodzenia Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej 

Jednocześnie - poinformowała syryjska agencja SANA - w nocy Izrael zaatakował obiekty wojskowe w środkowej i południowej części Syrii.

Po godzinie 5 rano izraelskie wojsko ogłosiło, że operacja odwetowa przeciwko Iranowi zakończyła się. "Siły Obronne Izraela zakończyły precyzyjne i ukierunkowane ataki na cele wojskowe w szeregu miejsc w Iranie. Nasze samoloty bezpiecznie wróciły do domu" - napisano w komunikacie.

Już jest zapowiedź kolejnego odwetu. Iran jest przygotowany, by odpowiedzieć na "agresję" ze strony Izraela; spotka się ona z proporcjonalną reakcją – podała w sobotę nad ranem półoficjalna irańska agencja prasowa Tasnim, odnosząc się do uderzenia odwetowego Izraela. "Nie ma wątpliwości, że Izrael spotka się z proporcjonalną reakcją na każde działanie, które podejmuje" – podała irańska agencja, cytując anonimowe źródło. Agencja Tasnim uważana jest za organ prasowy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który stanowi część irańskich sił zbrojnych.

Potencjał militarny Izraela i IranuPAP - Mateusz Krymski

Napięcie na Bliskim Wschodzie

Iran jest postrzegany przez Izrael jako główny wróg w regionie, który otacza państwo żydowskie siecią wspieranych przez siebie bojówek należących do tak zwanej osi zła lub osi terroru, którą Teheran przedstawia jako "oś oporu". Do tej nieformalnej koalicji należy między innymi palestyński Hamas, który 7 października 2023 r. zaatakował Izrael, co rozpoczęło trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy.

Najsilniejszą organizacją wspieraną przez Iran jest libański Hezbollah, który od ponad roku atakuje Izrael. Od przeszło miesiąca Izrael prowadzi intensywną kampanię przeciwko Hezbollahowi, w tym operację lądową na południu Libanu.

Autorka/Autor:ads/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP