"Krwawa łaźnia" w Al-Szifa i doniesienia o tajnych rozmowach Hamasu i Izraela

Źródło:
Reuters, PAP

Dwa zastrzegające sobie anonimowość źródła ze służb specjalnych Egiptu twierdzą, że Izrael i Hamas są otwarte na ponowne zawieszenie broni i uwolnienie zakładników, lecz nie mogą dojść do porozumienia co do szczegółów - podała w niedzielę Agencja Reutera. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że największy szpital w Gazie, Al-Szifa, zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną.

Hamas nalega na jednostronne ustalenie listy zakładników do uwolnienia i domaga się, aby izraelskie oddziały wycofały się za z góry określoną linię. Izrael gotów jest się zgodzić na ustalenie listy przez Hamas, ale chce ją zobaczyć przed określeniem czasu i okresu trwania zawieszenia broni. Odmawia też wycofania wojsk za określoną linię - przekazał Reuters, powołując się na anonimowe źródła.

Rozmowa szefa izraelskiego wywiadu z premierem Kataru

Agencja dodała, że przedstawiciele Egiptu i Kataru, którzy negocjowali pierwsze, trwające tydzień zawieszenie broni i wymianę zakładników, mieli nalegać na przyspieszenie pomocy humanitarnej i otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji. Gdy przejście otwarto, pomoc była opóźniana przez inspekcje.

Reuters podał też, że szef izraelskiego wywiadu rozmawiał w piątek z premierem Kataru, co wzbudziło nadzieję na wstrzymanie walk.

"Krwawa łaźnia" w Al-Szifie

Także w niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że największy szpital w Gazie, Al-Szifa, zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną.

Zespół Organizacji Narodów Zjednoczonych po wizycie, w trakcie której dostarczył placówce leki i materiały chirurgiczne, określił szpital Al-Szifa jako "krwawą łaźnię". Brakuje tam personelu, a ranni są liczeni w setkach, stąd brak możliwości kompleksowego leczenia.

Od rozpoczęcia działań militarnych przeciwko Hamasowi 7 października Izrael zarzuca tej organizacji wykorzystywanie szpitali w Gazie jako przykrywki dla celów militarnych. Szczególną rolę miałyby odgrywać centra dowodzenia Hamasu znajdujące się - według Izraela - pod Al-Szifą. Hamas i administracja szpitala zaprzeczają tym zarzutom.

Autorka/Autor:kz/adso

Źródło: Reuters, PAP