Trwają rozmowy nad uwolnieniem zakładników. Hamas chce gwarancji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Szefowie wywiadów USA, Izraela i Egiptu oraz premier Kataru rozmawiali w niedzielę o zwolnieniu zakładników, uprowadzonych przez palestyński Hamas - podało biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Poinformowało także, że rozmowy były "konstruktywne", ale pozostają "znaczące rozbieżności". Tymczasem przedstawiciele Hamasu ogłosili, że uwolnienie zakładników wymagałoby "gwarantowanego zakończenia izraelskiej ofensywy w Strefie Gazie i wycofania wszystkich sił inwazyjnych".

- Powodzenie spotkania w Paryżu zależy od zgody okupanta na położenie kresu wszechstronnej agresji na Strefę Gazy – powiedział agencji Reutera wyższy rangą urzędnik Hamasu Sami Abu Zuhri.

Nie wiadomo, czy po spełnieniu tego warunku Hamas uwolni wszystkich lub część z ponad 130 zakładników, którzy według strony izraelskiej pozostają w Strefie Gazy. Hamas oznajmił, że będzie to wymagało od Izraela uwolnienia wszystkich Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach ze względów bezpieczeństwa - poinformował Reuters.

W niedzielę biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało, że szefowie wywiadów USA, Izraela i Egiptu oraz premier Kataru odbyli rozmowy o zwolnieniu zakładników, uprowadzonych przez Hamas. Rozmowy miały być "konstruktywne", ale pozostały "znaczące rozbieżności" między stronami.

Kwestie sporne będą negocjowane w czasie dodatkowych spotkań w tym tygodniu - podała agencja Reutera.

CZYTAJ: Oświadczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Izraela. Netanjahu reaguje

Hamas wciąż przetrzymuje ponad 130 osób

Niedzielne rozmowy odbyły się w Paryżu i zostały zorganizowane przez Katar. Z przecieków, które docierały w ostatnich dniach do mediów wynika, że negocjowana jest umowa, w ramach której w zamian za zawieszenie broni na okres dwóch miesięcy miałoby dojść do uwolnienia wszystkich pozostałych przy życiu zakładników oraz zwrotu ciał tych, którzy nie przeżyli niewoli w Strefie Gazy. Żywi zakładnicy mieliby być uwalniani w kilku etapach.

Hamas wciąż przetrzymuje ponad 130 osób, uprowadzonych z Izraela przez sojusz palestyńskich organizacji terrorystycznych 7 października 2023 roku. Na przełomie listopada i grudnia doszło do skutku porozumienie, na mocy którego w trakcie tygodniowego zawieszenia broni wolność odzyskało 110 zakładników. W zamian za ich uwolnienie Izrael wypuścił 240 palestyńskich więźniów. 

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: