Islamiści pewnie idą po władzę w nowym Egipcie


- To partie islamskie będą rządzić nowym Egiptem - tak wynika z wstępnych wyników pierwszej tury wyborów parlamentarnych. Islamiści mieli zdobyć około 60 procent głosów. Nie jest to wielkim zaskoczeniem. Przed wyborami wszyscy obserwatorzy wskazywali na porażkę ugrupowań liberalnych.

Do końca egipskich wyborów pozostały jeszcze miesiące. Głosowanie do parlamentu zostało podzielone na trzy obszary geograficzne kraju i będzie kolejno trwać do końca stycznia. Drugim etapem będą wybory do izby wyższej, które potrwają do marca. To pierwsze wolne wybory w Egipcie od sześciu dekad. Frekwencja jest szacowana na 62 procent.

Islamska demokracja

Podane teraz wyniki to te uzyskane po głosowaniu w pierwszym obszarze wyborów do izby niższej. Zdecydowanie najlepszy wynik otrzymało należące do nurtu umiarkowanego islamu Bractwo Muzułmańskie, które dostało 40 procent głosów. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ organizacja ta od dekad była najsilniejszą i najpopularniejszą opozycją w kraju. Z tego powodu była też zakazana przez reżim Hosniego Mubaraka.

Zaskakujący jest jednak bardzo dobry wynik ruchu Al Noor Salafi, skrajnie konserwatywnego ugrupowania islamskiego, które otrzymało 20 procent głosów. Tym samym uplasowało się na drugiej pozycji, przed blokiem ugrupowań liberalnych, które zdobyło 15 procentowe poparcie.

Partie islamskie są oskarżane o przekupywanie wyborców za pomocą rozdawnictwa żywności i leków oraz nawoływanie do głosowania przed komisjami wyborczymi. Bractwo Muzułmańskie oświadczyło jednak, że krytycy powinni pogodzić się z porażką. - Wzywamy wszystkich, w tym tych, którzy deklarują przywiązanie do demokracji, aby respektowali wolę ludu i zaakceptowali wybór ludzi - oświadczyło islamskie ugrupowanie.

Zwrot kraju?

Zwycięstwo islamistów było przewidywane już po obaleniu Mubaraka w lutym. Kolejne egipskie reżimy tłumiły aktywność partii religijnych, które były postrzegane jako zagrożenie dla świeckich władz, wywodzących się przeważnie z środowiska wojskowego. Jednocześnie były i są bardzo popularne w konserwatywnym społeczeństwie.

Po rewolcie Bractwo Muzułmańskie szybko stało się dominującą siłą polityczną. Rodzi to pytania o przyszłość Egiptu, zwłaszcza w kontekście układów i pokoju z Izraelem.

Źródło: Reuters, CNN