Irlandia przekazała pałeczkę. Od północy UE przewodniczy Litwa


O północy z niedzieli na poniedziałek przewodnictwo w Unii Europejskiej przejęła Litwa. Tym samym Irlandia zakończyła półroczne kierowanie pracami Wspólnoty. - Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy - oświadczył w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Litwy Vytautas Leszkeviczius.

Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej Litwo obejmuje po raz pierwszy. O godz. 11 odbędzie się konferencja prasowa ambasadorów Litwy i Irlandii przy Unii, Raimundasa Karoblisa i Rory'ego Montgomery'ego, poświęcona prezentacji celów litewskiej prezydencji w UE oraz podsumowaniu zakończonej prezydencji irlandzkiej.

Wśród priorytetów litewskiej prezydencji wymienia się bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie, wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także aktywizacja współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego.

"Absolutnie przygotowana" Litwa

Vytautas Leszkeviczius zapewnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że do prezydencji Litwa jest "absolutnie przygotowana".

- Do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przygotowywaliśmy się praktycznie pięć lat. Konsultowaliśmy się z państwami, które niedawno pełniły te funkcje, albo - tak jak my - robiły to po raz pierwszy: Słowenią, Czechami, Cyprem, Irlandią i oczywiście z Polską - mówił Leszkeviczius.

Z pomocą Polski

Okazją do przekazania Litwie polskiego doświadczenia były dziesiątki spotkań dwustronnych na szczeblu eksperckim i ministerialnym. O litewskim przewodnictwie rozmawiali w tym roku w Wilnie prezydenci Dalia Grybauskaite i Bronisław Komorowski, zaś w Warszawie - premierzy Algirdas Butkeviczius i Donald Tusk. W Wilnie w marcu gościł były polski minister ds. europejskich i pełnomocnik ds. polskiej prezydencji Mikołaj Dowgielewicz, a w maju - wiceminister spraw zagranicznych Piotr Serafin, odpowiadający za sprawy europejskie. - Rozmawialiśmy o szczegółach politycznego zarządzania prezydencją; o tym, jak ma wyglądać koordynacja w rządzie, o współpracy z Parlamentem Europejskim, współpracy z mediami, ale też o kwestiach logistycznych i bezpieczeństwa - wskazał litewski wiceminister spraw zagranicznych. Polskie MSZ pomogło w przeszkoleniu ekipy 1500 osób, która ma zapewnić sprawne litewskie przewodnictwo. Opierając się m.in. na polskich doświadczeniach postanowiono, że wszystkie wydarzenia wyższego szczebla związane z przewodnictwem będą odbywały się w Wilnie tylko w trzech budynkach: w salach Narodowej Galerii Sztuki, w centrum wystawowo-konferencyjnym Litexpo, a także w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. - Jest to bardziej oszczędne i dogodniejsze ze względów logistycznych - mówił Leszkeviczius. Polacy konsultowali też Litwinów w kwestii wykorzystania Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Na wzór Zamku Królewskiego w Warszawie, w wileńskim pałacu nie będą odbywały się posiedzenia robocze; sale pałacu zostaną wykorzystane na przyjęcia i imprezy towarzyszące przewodnictwu. - Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy. Osiągniemy cel, jakim jest zapewnienie sprawnej, dobrze zorganizowanej prezydencji - powiedział wiceminister Leszkeviczius.

Ponad 1500 posiedzeń

Najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie. Niewykluczone, że wówczas zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina. W ciągu najbliższego półrocza w Brukseli i Luksemburgu Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. W kraju odbędzie się ponad 200 imprez - ponad 20 spotkań na najwyższym szczeblu, 160 spotkań eksperckich, 12 - parlamentarnych, około 70 spotkań grup roboczych. Najważniejsze decyzje w czasie prezydencji Irlandii zapadały w ostatnich jej dniach i prawie do samego końca sukces był niepewny. Kluczowe uzgodnienie zapadło w czwartek. Ogłoszono wtedy porozumienie między krajami członkowskimi i Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020. - Biorąc pod uwagę jak wiele unijnych programów czeka na realizację i na pieniądze z budżetu, to porozumienie jest udanym zwieńczeniem irlandzkiego przewodnictwa - powiedział premier Irlandii Enda Kenny. Po Litwie przewodnictwo w UE przejmie Grecja.

Autor: ktom//tka / Źródło: PAP