Świat

Zapasy uranu płyną do Rosji. "Iran wywiązuje się ze zobowiązań"

Świat

U.S. Department of EnergyWypełnianie porozumienia przez Iran nadzoruje IAEA

Statek wiozący ponad 11 ton nisko wzbogaconego uranu ruszył w drogę z Iranu do Rosji. To ważny krok ku wypełnieniu przez Iran zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego ograniczenia jego programu nuklearnego - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Rejd do Rosji potwierdził też zastrzegający anonimowość rosyjski dyplomata.

Jak powiedział John Kerry, ładunek obejmuje zapasy uranu wzbogaconego do 20 procent.

- Iran wywiązał się z istotnego zobowiązania porozumienia nuklearnego z sześcioma mocarstwami, zezwalając Moskwie na przetransportowanie większej części swego wzbogaconego uranu do Rosji - potwierdził dla agencji AP anonimowo rosyjski dyplomata.

Kluczowe zobowiązania

Na mocy porozumienia zawartego 14 lipca Teheran ma ograniczyć zapasy nisko wzbogaconego (do 3,67 proc.) uranu do 300 kg.

Pozbycie się uranu jest jednym z istotnych zobowiązań podjętych przez Iran w ramach porozumienia, które ma ograniczyć potencjał nuklearny tego kraju - zminimalizować możliwość zbudowania broni nuklearnej. Kolejnym warunkiem jest zdecydowane zmniejszenie liczby wirówek do wzbogacania uranu.

Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami.

Wypełnienie porozumienia w styczniu?

Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak uchylone dopiero wówczas, gdy Iran wdroży warunki porozumienia, co musi potwierdzić Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Zdaniem części obserwatorów pełne wdrożenie porozumienia może nastąpić już w styczniu. Po wdrożeniu umowy zachodnie firmy będą mogły zacząć kupować irańską ropę, rozpocząć relacje biznesowe z irańskimi bankami i zacząć inwestować w irański transport.

Iran rozwija program rakiet balistycznych
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/22

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of Energy

Tagi:
Raporty: