Władze Iranu: mamy możliwości zbudowania bomby atomowej, ale nie planujemy

Źródło:
PAP, Reuters
Negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z Iranem
Negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z Iranem
Reuters Archive
Trwają negocjacje w sprawie nowej umowy atomowej z IranemReuters Archive

Iran ma techniczne możliwości zbudowania bomby atomowej, ale takiego programu nie ma na agendzie - zapewniał w poniedziałek Mohammad Eslami, szef państwowej organizacji ds. energii nuklearnej. Tymczasem irańskie MSZ nie wyklucza, że "w niedalekiej przyszłości" będzie w stanie "dojść do konkluzji w sprawie terminu nowej rundy negocjacji nuklearnych".

Mohammad Eslami, cytowany przez półoficjalną irańską agencję Fars, powtórzył komentarz wygłoszony w lipcu przez Kamala Kharraziego, doradcę Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu Alego Chameneiego - przypomniał Reuters. Ówczesne uwagi Kharraziego sprowadzały się do sugestii, że Iran może być zainteresowany stworzeniem broni jądrowej, czemu przez długi czas w Teheranie zaprzeczano.

- Jak wspomniał pan Kharrazi, Iran ma techniczne możliwości zbudowania bomby atomowej, ale takiego programu nie ma na agendzie - powiedział szef państwowej organizacji ds. energii nuklearnej.

Teheran, IranShutterstock

Nowa propozycja porozumienia nuklearnego z Iranem

Obecnie Iran wzbogaca uran do 60 proc. materiału rozszczepialnego, stosowanego jako paliwo jądrowe w reaktorach jądrowych oraz do budowy bomb atomowych. Jest to znacznie powyżej 3,67 proc. ustalonych w ramach porozumienia nuklearnego z Teheranu z 2015 roku.

Ówczesna umowa wprowadziła ograniczenia na działalność nuklearną Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych nałożonych wcześniej na Teheran. W 2018 roku USA wycofały się z umowy. Irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych.

We wtorek szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell przekazał, że przedstawił Iranowi nową propozycję dotyczącą porozumienia nuklearnego, dążąc do szybkiego zakończenia negocjacji w tej sprawie.

- Po wymianie wiadomości w zeszłym tygodniu i przejrzeniu proponowanych tekstów istnieje możliwość, że w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie dojść do konkluzji w sprawie terminu nowej rundy negocjacji nuklearnych - podał natomiast rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Nasser Kanaani.

Ogólny zarys odnowionej umowy został zasadniczo uzgodniony w marcu tego roku, po 11 miesiącach pośrednich rozmów w Wiedniu między Teheranem a administracją prezydenta USA Joe Bidena. Rozmowy załamały się jednak w związku z przeszkodami, w tym irańskim żądaniem, aby Waszyngton dał gwarancje, że żaden amerykański prezydent nie zrezygnuje z umowy, tak jak zrobił to Donald Trump.

USA nie mogą jednak tego obiecać, ponieważ umowa nuklearna jest niewiążącym porozumieniem politycznym, a nie prawnie wiążącym traktatem.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: