TVN24 | Świat

Umowa nuklearna z Iranem. W ciągu kilku tygodni wznowienie rozmów ze światowymi mocarstwami

TVN24 | Świat

Autor:
akr,
karol
Źródło:
PAP

Rozmowy w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem zostaną wznowione w ciągu kilku tygodni - poinformował we wtorek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh. Do tej pory odbyło się sześć tur rozmów, w których oprócz Iranu uczestniczyły: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja oraz Unia Europejska. Udział w nich brały także pośrednio Stany Zjednoczone.

Rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh, cytowany przez oficjalną irańską agencję informacyjną Irna, poinformował we wtorek o dalszych losach rozmów w Wiedniu ze światowymi mocarstwami w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku.

- Każde spotkanie wymaga wcześniejszej koordynacji i przygotowania agendy. Jak już wcześniej podkreślano, rozmowy wiedeńskie zostaną wznowione w ciągu najbliższych kilku tygodni – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sześć tur rozmów w sprawie paktu nuklearnego

Do tej pory w Wiedniu odbyło się sześć rund rozmów na temat ożywienia paktu nuklearnego, w których ze strony światowych mocarstw udział brały delegacje Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz Unii Europejskiej. USA uczestniczyły w nich pośrednio, bowiem Teheran nie zgodził się na obecność Amerykanów przy negocjacyjnym stole.

Rozmowy zostały jednak przerwane, gdy na początku sierpnia władzę objął nowy irański prezydent Ebrahim Raisi, który wprawdzie popiera kontynuowanie negocjacji, jednak w irańskich kręgach politycznych powszechnie oczekuje się, że przyjmie twardszą linię w tej kwestii niż jego poprzednik Hasan Rowhani.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autor:akr, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images

Tagi:
Raporty: