Twitter usunął post przywódcy Iranu. Chamenei pisał o szczepionkach

Autor:
katke//now
Źródło:
PAP

"Absolutnie nie możemy im ufać" - pisał na Twitterze o szczepionkach przeciw koronawirusowi wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Twitter usunął w sobotę jego wpis, tłumacząc, że był niezgodny z jego zasadami.

O przemówieniu irańskiego przywódcy pisaliśmy w piątek na tvn24.pl.

"Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać" - napisał w piątek Chamenei po angielsku na swoim koncie na Twitterze. "Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody" - można było przeczytać w wiadomości, zawierającej fragment przemówienia telewizyjnego.

"Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania" - przekonywał irański przywódca, odnosząc się do sprawy zakażonej krwi we Francji w następstwie transfuzji w latach 1980-1990.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Wyraźnie naruszył politykę Twittera"

Portal społecznościowy usunął wpis najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu. "Ten tweet nie jest już dostępny, ponieważ złamał zasady Twittera" - głosi wiadomość umieszczona na społecznościowym koncie ajatollaha.

Rzecznik portalu przekazał w sobotę, że wpis "wyraźnie naruszył politykę [Twittera - przyp. red.] dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o COVID-19".

W grudniu Twitter ogłosił środki mające na celu zwalczanie potencjalnych "fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji" o szczepionkach przeciwko koronawirusowi. Jak wyjaśnił rzecznik portalu społecznościowego, "właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać dostęp do swojego konta".

Iran zakazał szczepionek, które są już w Europie i w USA

Iran zakazał stosowania szczepionek firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca/Oksford, które zostały wprowadzone lub mają zostać wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych. W ostatnich tygodniach Iran skarżył się, że nie może kupować szczepionek na COVID-19 za granicą z powodu sankcji USA, które według Teheranu blokują transakcje w momencie płatności.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą od wybuchu pandemii licencję na szczepionkę Pfizer/BioNTech, umożliwiając jej szybkie zastosowanie przez kraje na całym świecie.

Iran jest krajem najbardziej na Bliskim Wschodzie dotkniętym pandemią koronawirusa. Według oficjalnych statystyk do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,28 miliona osób, a ponad 56,1 tysiąca zmarło. 

Autor:katke//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości