"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.
Na jednej z grup w mediach społecznościowych pojawiło się zapytanie internautki o kontrole przeprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolnienie lekarskie, grill, wyjazd nad wodę
"Zbliża się okres grillowy. L4, ciąża, w weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć, co w razie kontroli? Wyjazd w sobotę rano a powrót tego samego dnia wieczorem" - napisała internautka (pisownia oryginalna).
Redakcja biznesowa tvn24.pl skontaktowała się z ZUS i zapytała, czy osoba na zwolnieniu lekarskim może przebywać na grillu?
Kody na zwolnieniu lekarskim
Monika Folaron z biura prasowego ZUS podkreśliła w odpowiedzi na nasze pytania, że "nie istnieje coś takiego jak zwolnienie lekarskie wystawione kobiecie wyłącznie z tego powodu, że jest w ciąży".
"Celem zwolnienia lekarskiego jest usprawiedliwienie nieobecności w pracy pracownika, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Ciąża – jako taka – nie jest natomiast chorobą" - zaznaczyła przedstawicielka ZUS.
Wyjaśniła, że kobiecie w ciąży, podobnie jak każdemu innemu pracownikowi, zwolnienie lekarskie może zostać wystawione z adnotacją: kod 1 – chory może chodzić, kod 2 – chory musi leżeć.
"Jeśli zwolnienie lekarskie ma kod 2, to udział w grillu może zostać uznany za wykorzystanie niezgodnie z jego celem - stwierdziła Monika Folaron.
Jak doprecyzowała, w czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy mamy adnotację, że chory musi leżeć. Stwierdziła jednak, że nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy.
"Taka nieobecność może być usprawiedliwiona, jeżeli była spowodowana np. wizytą kontrolną u lekarza, koniecznością wykupienia lekarstw w aptece, odbywaniem rehabilitacji" - wytłumaczyła w korespondencji z tvn24.pl.
Utrata zasiłku chorobowego
Biuro prasowe ZUS zwróciło uwagę, że adnotacja lekarza wskazująca, że chory może chodzić, nie oznacza, że ubezpieczony w okresie zwolnienia lekarskiego od pracy może wykonywać uciążliwe czynności, a w szczególności, że w okresie tego zwolnienia może wykonywać pracę.
"Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do zasiłku chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot" - podkreślono w odpowiedziach na pytania tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polglish.pl/Shutterstock