Iran nie chce szczepionek z USA i Wielkiej Brytanii. Ajatollah Chamenei im "nie ufa"

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Importowanie szczepionek z USA i Wielkiej Brytanii do Iranu jest zabronione - ogłosił najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei. Powiedział również, że jego kraj nie nalega na powrót USA do porozumienia nuklearnego, ale domaga się zniesienia sankcji.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

- Import amerykańskich i brytyjskich szczepionek (przeciwko COVID-19 - red.) do kraju jest zabroniony. Powiedziałem o tym urzędnikom i mówię o tym teraz publicznie - powiedział w piątek Ali Chamenei w transmitowanym przez telewizję przemówieniu.

- Gdyby Ameryka była zdolna do wyprodukowania szczepionki, nie doświadczałaby takiej porażki w radzeniu sobie z koronawirusem we własnym kraju - stwierdził ajatollah. - Nie ufam im - dodał Chamenei, mówiąc o tym, że Wielka Brytania i USA mogą próbować testować szczepionkę w innych krajach. Oznajmił, że sceptycznie podchodzi także do preparatów pochodzących z Francji.

Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19 krajem Bliskiego Wschodu - przypomniała Agencja Reutera. Pod koniec 2020 roku rozpoczęto tam badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19 krajowej produkcji. Według Chameneiego, Iran może również sprowadzać szczepionki z "innych wiarygodnych miejsc". Najprawdopodobniej miał na myśli Rosję i Chiny - pisze agencja.

Iran pracuje nad własną szczepionką. Testy przeprowadzają na zarządzie firmy produkującej preparat

"Te brutalne sankcje muszą zostać natychmiast zniesione"

Mówiąc o polityce nuklearnej swojego kraju, duchowny podkreślił, że Iran nie nalega na powrót USA do porozumienia z 2015 roku, ale domaga się zniesienia sankcji. - Te brutalne sankcje muszą zostać natychmiast zniesione - powiedział Chamenei. - Jeżeli sankcje zostaną zniesione, powrót USA (do porozumienia) miałby sens - zadeklarował duchowny. - Jeżeli druga strona praktycznie nie wypełnia żadnego ze swoich zobowiązań, nie jest logiczne, by Iran spełniał wszystkie swoje zobowiązania - stwierdził. Dodał, że jeżeli inne strony porozumienia będą się stosowały do jego zapisów, uczyni to również jego kraj.

Iran poinformował w poniedziałek, że wznowił wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent zawartości rozszczepialnego izotopu U235.

Podpisana w 2015 roku umowa, której celem było niedopuszczenie do rozwoju wojskowego programu atomowego w Iranie w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na to państwo międzynarodowych sankcji pozwalała Teheranowi na wzbogacanie uranu do poziomu 3,67 proc. Jej stronami, oprócz Iranu, są stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy.

W 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z tego porozumienia i przywrócił surowe sankcje wobec Iranu. Od tego czasu władze w Teheranie odeszły od większości swoich zobowiązań określonych w umowie - przypomina agencja AFP.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości