Ali Chamenei: nikt nie powinien nawet myśleć, że można wykorzenić Republikę Islamską

Źródło:
PAP, Reuters

Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu, zwrócił się do protestujących po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która zmarła po tym, jak została zatrzymana przez policję obyczajową. Powiedział, że "nikt nie powinien nawet myśleć, że można wykorzenić Republikę Islamską". Prezydent USA Joe Biden wezwał przywódców tego kraju do zakończenia przemocy wobec własnych obywateli.

W Iranie od połowy września trwają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która została zatrzymana przez policję obyczajową. Demonstranci oskarżają o śmierć kobiety irańskie służby bezpieczeństwa. Do szczególnie ostrych napięć doszło w kurdyjskich regionach kraju, z których pochodziła Amini.

Reuters pisze, że masowe demonstracje przekształciły się w powszechne nawoływania do obalenia najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego i Republiki Islamskiej.

Kolejne protesty w Iranie. "Śmierć dyktatorowi!" skandują pracownicy branży petrochemicznej i rafinerii

Chamenei do protestujących

Chamenei zwrócił się do protejstujących w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym. Porównał Republikę Islamską do niewzruszonego drzewa. - Ta sadzonka jest teraz potężnym drzewem i nikt nie powinien nawet myśleć, że może ją wykorzenić - powiedział. Reuters określił to jako "najostrzejsze ostrzeżenie" skierowane do irańskich obywateli.

Agencja dodaje, że protesty są jednym z najśmielszych wyzwań dla rządów duchownych od czasu rewolucji 1979 roku, mimo że perspektywa obalenia systemu nie wydaje się bliska.

Joe Biden wzywa Iran do zaprzestania przemocy wobec obywateli

Do sytuacji w Iranie odniósł się w piątek prezydent USA Joe Biden. Wezwał przywódców tego kraju do zakończenia przemocy wobec własnych obywateli.

- Kobiety powinny móc nosić w imię Boga to, co chcą nosić - powiedział Biden podczas przemówienia w Irvine Valley Community College w Kalifornii. Nawiązał do tego, że Amini została zatrzymana za "niewłaściwe" nakrycie głowy. - Iran musi położyć kres przemocy wobec własnych obywateli po prostu korzystających ze swoich podstawowych praw - stwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych.

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, Reuters