Iran pokazuje podziemny magazyn. W środku pociski, które niepokoją ONZ

Na nagraniu widać pociski EmadHosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Iran pokazał w państwowej telewizji nowy podziemny magazyn pocisków balistycznych Emad - poinformowała irańska agencja Tasnim. Według ONZ są one w stanie przenosić głowice atomowe.

Na nagraniu widać zwiedzającego magazyn przewodniczącego parlamentu Iranu Aliego Laridżaniego. Według agencji Tasnim magazyn jest ukryty w górach. Na filmie widać podziemne tunele wykute w skałach z szeregiem dużych rakiet balistycznych Emad na ciężarówkach. Magazyn ma być zarządzany przez Korpus Strażników Rewolucji (IRGC).

Rzecznik departamentu stanu USA przyznał we wtorek, że trwa dyskusja nad nałożeniem sankcji przeciw firmom międzynarodowym i osobom w związku z przeprowadzeniem przez Teheran 10 października próby pocisku rakietowego średniego zasięgu Emad.

W październiku 2015 roku irańska armia opublikowała nagranie z innego ukrytego magazynu z pociskami. Wizytujący bazę generał Amir Ali Hadżizadeh mówił wtedy, że to tylko jedno z wielu składowisk.

Pociski Emad

Widoczne na nagraniu pociski Emad są zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej, a to znaczy, że wystrzelenie jednego z nich w październiku naruszyło rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2010 roku.

W zeszłorocznym raporcie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) oceniało, że zasięg pocisku wynosi 1,7 tys. km, zaś dokładność trafiania do 500 metrów. Emad może przenosić głowice o masie 750 kilogramów.

Przed kilkoma dniami prezydent Iranu Hasan Rowhani polecił ministrowi obrony rozwijanie programu rakietowego, mimo ostrzeżeń, że USA mogą nałożyć sankcje po próbie pocisku Emad.

Porozumienie atomowe

Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji międzynarodowych. Zostaną one jednak uchylone dopiero wówczas, gdy Iran wdroży warunki porozumienia, co musi potwierdzić Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Zdaniem części obserwatorów pełne wdrożenie porozumienia może nastąpić już w styczniu. Po wdrożeniu umowy zachodnie firmy będą mogły zacząć kupować irańską ropę, rozpocząć rozmowy biznesowe z irańskimi bankami i zacząć inwestować w irański transport.

Autor: kło/ja / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty: