Norweski Komitet Noblowski wezwał władze Iranu do zapewnienia pomocy medycznej Narges Mohammadi

Źródło:
PAP
Rodzina przebywającej w więzieniu Narges Mohammadi
Rodzina przebywającej w więzieniu Narges Mohammadi
Reuters Archive
Przebywającą w więzieniu Mohammadi na uroczystościach reprezentować będą jej dzieci oraz mążReuters Archive

Norweski Komitet Noblowski wezwał władze Iranu do zapewnienia pomocy medycznej więzionej w Teheranie Narges Mohammadi, tegorocznej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. W wydanym oświadczeniu komitet wyraził głębokie zaniepokojenie stanem zdrowia noblistki po tym, gdy odmówiono jej leczenia.

"Wymóg, zgodnie z którym więźniarki muszą nosić hidżab podczas hospitalizacji, jest nieludzki i moralnie nie do przyjęcia" - podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Jak dodała, "rozpoczęcie strajku głodowego przez Mohammadi pokazuje, że sytuacja jest poważna". "Wzywamy irańskie władze do zapewnienia Mohammadi i innym więźniom wszelkiej pomocy medycznej, której mogą potrzebować" - zaapelowała Reiss-Andersen.

Norweski Komitet Noblowski bardzo rzadko wydaje stanowisko w sprawie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona tradycyjnie w Ratuszu w Oslo 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla. Według informacji dla mediów, przebywającą w więzieniu Mohammadi na uroczystościach reprezentować będą jej dzieci oraz mąż, którzy wyemigrowali z Iranu.

Mohammadi skazana za "szerzenie antypaństwowej propagandy"

W liście przemyconym z więzienia i odczytanym przez jej córkę Kianę na filmie opublikowanym pod koniec października na stronie internetowej Fundacji Noblowskiej Mohammadi przekazała, że wiadomość o jej nagrodzie spotkała się z okrzykami jej współwięźniarek "Kobieta, życie, wolność" - hasłem ruchu, którego jest uczestniczką.

Tym zdaniem przewodnicząca Komitetu Noblowskiego rozpoczęła ogłoszenie tegorocznego laureata nagrody. Noblistka napisała, że przyznana jej Pokojowa Nagroda Nobla stanowi punkt zwrotny we "wzmacnianiu protestów i ruchów społecznych na całym świecie".

Narges Mohammadi odsiaduje wyrok 12 lat pozbawienia wolności w irańskim więzieniu za "szerzenie antypaństwowej propagandy". Przyznanie jej tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla spotkało się z potępieniem władz rządzonej przez fanatycznych ajatollahów Irańskiej Republiki Islamskiej. Teheran oskarżył Komitet Noblowski o "wtrącanie się" i upolitycznianie kwestii praw człowieka.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP