"Osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności"

Iran może zwrócić się w stronę broni nuklearnej, jeżeli państwa Zachodu go do tego zmuszą – powiedział minister wywiadu tego kraju Mahmud Alavi. Agencja Reutera przypomniała, że władze w Teheranie przez lata zaprzeczały, iż dążą do uzyskania broni nuklearnej. - Ale osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności – dodał Alavi.

- Najwyższy Przywódca (ajatollah Ali Chamenei) wyraźnie zaznaczył w swojej fatwie, że broń nuklearna jest sprzeczna z szariatem i Republika Islamska Iranu uważa ją za zabronioną z powodów religijnych i nie dąży do jej posiadania – podkreślił Mahmud Alavi w wywiadzie dla państwowej telewizji, wyemitowanym w poniedziałek wieczorem.

- Ale osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności. I jeżeli oni (państwa Zachodu) popchną Iran w tym kierunku, wówczas nie jest to już wina Iranu – kontynuował minister wywiadu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Elektrownia nuklearna na południu Iranu
Elektrownia nuklearna na południu Iranu
Źródło: Shutterstock

Umowa nuklearna z Iranem

Władze Iranu wielokrotnie podkreślały, że program nuklearny tego państwa rozwijany jest tylko w celach cywilnych, takich jak energetyka jądrowa i nie ma służyć rozwojowi broni. Jednak według wywiadu USA i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Iran pracował niegdyś nad rozwojem broni jądrowej, ale wstrzymał ten program.

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się rządzone przez prezydenta Donalda Trumpa USA, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Aktualnie czytasz: "Osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności"

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 procent. Według porozumienia Iran może wzbogacać ten pierwiastek do poziomu zawartości 3,67 procent rozszczepialnego izotopu U235.

Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 roku sankcji.

Aktualnie czytasz: "Osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności"
Czytaj także: