W środę w Iranie przeprowadzono egzekucję dwóch mężczyzn, oskarżonych o nielegalny handel złotymi monetami. To efekt zaostrzenia przez Teheran wysiłków w walce z przestępstwami finansowymi, by stawić czoła pogłębiającemu się kryzysowi ekonomicznemu.
Egzekucji dokonano przez powieszenie. Jednym ze skazanych był Vahid Mazlumin, nazywany przez media "sułtanem monet". Był oskarżony o manipulowanie rynkiem walutowym. Jak podała irańska agencja ISNA, został złapany z dwoma tonami złotych monet. Drugi z poddanych egzekucji Irańczyków należał do sieci Mazlumina - napisano na oficjalnej stronie irańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Obaj zostali oskarżeni o "szerszenie zepsucia", przestępstwo karane śmiercią w świetle irańskiego prawa.
"Bezwstydne zignorowanie" zasad prawa
"Stosowanie kary śmierci jest bulwersujące w każdym przypadku" - napisała Amnesty International w wydanym w środę oświadczeniu. Zajmująca się prawami człowieka organizacja podkreśliła, że w świetle prawa międzynarodowego "orzekanie kary śmierci jest absolutnie zakazane w przypadku przestępstw innych niż morderstwo, jak na przykład korupcja". AI dodała, że sposób, w jaki sprawa została przeprowadzona, był "bezwstydnym zignorowaniem" reguł uczciwego procesu. W sierpniu w Iranie utworzono specjalne sądy przeznaczone do spraw związanych z przestępstwami finansowymi. Od tego czasu wydały one co najmniej siedem wyroków śmierci. Niektóre z rozpraw były transmitowane w telewizji.
Popyt na walutę
Po tym jak USA ogłosiły wznowienie sankcji na Teheran, rial irański stracił około 70 procent swojej wartości - pisze Reuters. Tym samym wśród chcących chronić swoje oszczędności zwykłych Irańczyków wzrósł popyt na dolary i złote monety, sprzedawane na czarnym rynku. Wzrosły także koszty życia w Iranie, wywołując sporadyczne antyrządowe demonstracje przeciwko spekulacjom i korupcji. W sierpniu Stany Zjednoczone uruchomiły pierwszą rundę sankcji na Iran, w listopadzie drugą. Wcześniej wycofały się z porozumienia nuklearnego, zawartego między Teheranem oraz światowymi mocarstwami w 2015 roku. W zamian za ograniczenia w programie jądrowym zniesiono wtedy międzynarodowe sankcje na Islamską Republikę.
Autor: momo\mtom / Źródło: Reuters, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Mahmood Hosseini/Tasnim News Agency/CC BY 4.0