Irańskie ćwiczenia nad Zatoką Omańską. "Mają pokazać potęgę militarną kraju"

Źródło:
Reuters, PAP

Irańskie wojsko rozpoczęło w niedzielę ćwiczenia w okolicy Zatoki Omańskiej - podała agencja Reutera. Manewry odbywają się na mniej niż miesiąc przed planowaną nową rundą rozmów między Teheranem a światowymi mocarstwami w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Ćwiczenia wojskowe na irańskim wybrzeżu nad Zatoką Omańską mają pokazać potęgę militarną kraju i gotowość do konfrontacji z naszymi wrogami – powiedział irańskiej państwowej telewizji admirał Mahmoud Mousavi, rzecznik manewrów.

Ćwiczenia obejmują obszar od wschodnich części Cieśniny Ormuz do północnej części Oceanu Indyjskiego i części Morza Czerwonego - podały oficjalne media w Teheranie. Około jedna piąta ropy zużywanej na całym świecie przepływa przez strategiczną drogę wodną cieśniny w Zatoce Perskiej - przypomniała agencja Reutera.

W manewrach mają wziąć udział myśliwce, śmigłowce, wojskowe samoloty transportowe, łodzie podwodne i drony. Daty ich zakończenia nie podano.

Przed nową rundą rozmów

Manewry wystartowały na mniej niż miesiąc przed planowaną nową rundą rozmów między Teheranem a światowymi mocarstwami w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że rozmowy odbędą się 29 listopada w Wiedniu. W spotkaniu mają wziąć udział między innymi przedstawiciele Chin, Francji, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Iranu.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe restrykcje. Porozumienie pozwala Iranowi na wzbogacenie uranu tylko do poziomu 3,67 procent, co wystarcza do wykorzystania w cywilnych reaktorach.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: