Co najmniej pięć osób zginęło, a 132 zostały ranne w środę w Iraku w wyniku starć między antyrządowymi demonstrantami a irackimi siłami bezpieczeństwa. Bilans ofiar śmiertelnych dwudniowych starć wzrósł tym samym do siedmiu. W związku z zamieszkami władze Iraku wprowadziły godzinę policyjną w trzech miastach: An-Nasirijji na południu, Al-Amarze na południowym wschodzie i Al-Hilli w środkowej części kraju - podał Reuters powołując się na źródła policyjne.
Protesty, które we wtorek przebiegały pod hasłem walki z bezrobociem i korupcją, eskalowały w środę - wskazuje agencja Reutera. Wielu z demonstrantów żądało już "zmiany władz", "odejścia reżimu" premiera Adila Abd al-Mahdiego.
We wtorkowych protestach śmierć poniosły dwie osoby, a około 200 zostało rannych.
Nazajutrz manifestacje odbywały się w stołecznym Bagdadzie, gdzie siły policyjne i wojskowe użyły gazu łzawiącego do rozpędzenia tłumu, a także w mieście An-Nasirijja na południu kraju, gdzie doszło do wymiany ognia między policją a demonstrantami. Kiedy policja "straciła kontrolę" nad sytuacją, do akcji wkroczyły siły antyterrorystyczne - podał Reuters.
Do protestów doszło na całym południu Iraku, które jest bastionem szyickiej większości. Niewielkie manifestacje odbyły się także na północy w Kirkuku i Tikricie, podobnie jak we wschodniej prowincji Dijala.
Godzina policyjna w trzech miastach
W związku z zamieszkami władze Iraku wprowadziły w środę godzinę policyjną w trzech miastach: An-Nasirijji na południu, Al-Amarze na południowym wschodzie i Al-Hilli w środkowej części kraju - podał Reuters powołując się na źródła policyjne.
Do An-Nasirijji rząd skierował oddziały antyterrorystyczne, ponieważ policja uznała, że straciła kontrolę nad sytuacją, gdy doszło do wymiany ognia między demonstrantami i służbami bezpieczeństwa.
W Iraku od dłuższego czasu utrzymuje się społeczne napięcie wywołane brakiem miejsc pracy oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Władze oskarża się o korupcję, blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczne tak zwane Państwo Islamskie.
Autor: asty//now / Źródło: PAP