Kilka pocisków spadło na port lotniczy Al-Bakr w środkowym Iraku, który był wykorzystywany jako baza sił powietrznych USA - podała w niedzielę iracka armia. W ataku rannych zostało czterech irackich żołnierzy. Nie ma informacji o ofiarach wśród Amerykanów.
Pociski uderzyły w pas startowy znajdujący się w centralnej części bazy - donosi agencja Reutera. Według niej pocisków było siedem, AFP informuje o ośmiu.
Iracka armia podała, że baza została ostrzelana rakietami typu Katiusza. Jak przekazano w oświadczeniu rannych zostało czterech irackich wojskowych. Nie ma informacji o ofiarach wśród Amerykanów.
Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakiem.
"Większość amerykańskich żołnierzy została ewakuowana"
Port lotniczy Al-Bakr jest zlokalizowany koło miasta Balad, 80 km na północ od Bagdadu. Do niedawna był wykorzystywany jako baza amerykańskich sił powietrznych w Iraku.
Amerykańscy żołnierze opuścili bazę w ostatnich tygodniach w związku ze wzrostem napięć w Iraku, co było wywołane wzajemnymi atakami Iranu oraz Stanów Zjednoczonych na cele przeciwnika zlokalizowane w tym kraju - pisze agencja AFP.
W momencie ostrzału w bazie znajdowało się 15 żołnierzy USA i jeden amerykański samolot - podała agencja AFP, powołując się na przedstawicieli irackiej służby bezpieczeństwa. Zapewnili oni, że "90 procent amerykańskich żołnierzy kontraktowych zostało uprzednio ewakuowanych z bazy".
Atak Iranu na dwie irackie bazy
W środę Iran skierował pociski rakietowe na dwie bazy lotnicze w Iraku, w których stacjonują siły międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim - Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu. Za atak wziął odpowiedzialność irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Był to odwet za zlikwidowanie przez Amerykanów szefa irańskich sił specjalnych Al Kuds, gen. Kasema Sulejmaniego.
Jak podała półoficjalna irańska agencja Fars, atakując irackie bazy Iran, użył swych najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313), wystrzeliwując ich 10 w kierunku bazy Al Asad. Prezydent Donald Trump poinformował w oświadczeniu po ataku, że nie zginął w nich żaden Amerykanin i żaden Irakijczyk, a straty materialne były niewielkie.
Autor: momo//rzw / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (Public Domain)/Sgt. Quentin Johnson