Rosyjscy parlamentarzyści zaakceptowali w środę projekt oświadczenia, które kwestionuje przyjętą jeszcze w czasach ZSRR uchwałę z potępieniem interwencji radzieckiej w Afganistanie w 1979 roku. Dokument będzie przyjęty w parlamencie w lutym 2019 roku.
Przedstawiciele wszystkich frakcji w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej, zgodzili się na projekt oświadczenia, który zostanie poddany pod głosowanie w całej izbie.
W projekcie mowa jest o tym, iż decyzja Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR z 1989 roku, który potępił interwencję w Afganistanie, jest niezgodna "z zasadami sprawiedliwości historycznej". W krytykowanej przez parlamentarzystów uchwale deputowani ZSRR uznali, że wprowadzenie wojsk tego państwa do Afganistanu "zasługiwało na potępienie moralne i polityczne".
Inicjatorem zmiany dokumentu z 1989 roku był deputowany Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Nikołaj Charitonow. Jednak propozycję zrewidowania oceny politycznej działań ZSRR w Afganistanie wysunęła także rządząca partia Jedna Rosja.
Oświadczenie Duma Państwowa przyjmie 15 lutego 2019 roku, w związku z 30. rocznicą wycofania wojsk radzieckich z Afganistanu.
Radziecka interwencja
Decyzję o interwencji w Afganistanie Biuro Polityczne radzieckiej partii komunistycznej podjęło 12 grudnia 1979 roku. Wojska radzieckie znalazły się w Afganistanie niespełna dwa tygodnie później i pozostały tam blisko 10 lat. W wojnie afgańskiej zginęło około 15 tysięcy żołnierzy radzieckich i milion Afgańczyków.
W 2009 roku, w 30. rocznicę interwencji, Duma przyjęła oświadczenie, w którym uznała, że opinie na temat wojny są różne, ale żołnierze, którzy walczyli w Afganistanie, uczciwie spełnili swój obowiązek w "wypełnianiu zadań walki z międzynarodowym terroryzmem i ekstremizmem religijnym".
Autor: mm//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: RIA Novosti archive, image #644461 / Yuriy Somov / CC-BY-SA 3.0