Prokuratura Generalna Rosji będzie domagać się ścigania międzynarodowym listem gończym byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego – podała rosyjska agencja Interfax. Krytyk Kremla jest oskarżony o zabójstwo w 1998 roku ówczesnego mera Nieftiejugańska Władimira Pietuchowa.
W rozmowie z agencją Interfax prokurator generalny Rosji Jurij Czajka powiedział, że prokuratura zaskarży decyzję Interpolu o odmowie ścigania międzynarodowym listem gończym Michaiła Chodorkowskiego. – W celu dochodzenia podejmiemy wszelkie niezbędne środki – mówił Czajka.
Interfax cytowała także anonimowego rozmówcę, który stwierdził, że decyzja Interpolu o odmowie poszukiwania byłego szefa Jukosu została podjęta z naruszeniem procedury: bez udziału niezależnej komisji, która określa, czy są motywy polityczne w karnym postępowaniu wobec osoby poszukiwanej.
Konflikt z Putinem
W grudniu zeszłego roku sąd rejonowy w Moskwie potwierdził, ze wydał zaoczny nakaz aresztowania byłego oligarchy naftowego Michaiła Chodorkowskiego. Został on oskarżony o zorganizowanie zabójstwa mera Nieftiejugańska Władimira Pietuchowa. Wcześniej rzecznik Komitetu Śledczego Rosji Władimir Markin powiedział, że za Chodorkowskim rozesłano międzynarodowy list gończy.
Chodorkowski w 2003 r. został aresztowany, a w 2005 r. skazany na 10 lat i 10 miesięcy więzienia za domniemane przestępstwa gospodarcze. Wcześniej popadł w konflikt z Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął wspierać opozycyjne partie.
Chodorkowski nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Twierdził, że aresztowanie i proces były karą za jego ambicje polityczne. W 2013 r. został ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina i wyjechał za granicę - najpierw do Niemiec, później do Szwajcarii.
Interpol odmawia
Władze Rosji zwróciły się do Interpolu z wnioskiem w sprawie ścigania Chodorkowskiego na początku lutego. Interpol odmówił poszukiwania krytyka Kremla, tłumacząc, że zarzuty przeciwko niemu są motywowane politycznie.
Autor: tas\mtom / Źródło: Interfax, Echo Moskwy
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0 | ВО Свобода