Pakistan przekazał Interpolowi DNA osób podejrzanych o powiązania z zamachami w Bombaju w listopadzie ub.r. Zginęły wtedy co najmniej 174 osoby, w tym dziewięciu spośrod dziesięciu zamachowców.
Interpol w sobotę otrzymał z Pakistanu materiał genetyczny terrorystów podejrzanych o udział w zamachach – próbki pozyskały pakistańskie służby specjalne podczas śledztwa w Bombaju.
W Pakistanie obecnie toczy się śledztwo wobec 8 osób podejrzanych o związek z zamachem.
Interpol czeka teraz na próbki z Indii
Interpol, międzynarodowa organizacja policji kryminalnych z siedzibą we francuskim Lyonie, wyraził zadowolenie z - jak to określono - "bezprecedensowego gestu" Islamabadu
- Decyzja Pakistanu o przekazaniu Interpolowi informacji DNA związanych z terrorystami oznacza zwrot dla Interpolu w śledztwach w sprawie terroryzmu - oświadczył sekretarz generalny tej organizacji Ronald K. Noble.
Wyniki dostarczono w sobotę. Archiwa Interpolu zawierają już 85 tysięcy danych genetycznych.
Indie oświadczyły niedawno, że z organizatorami zamachów powiązani byli członkowie pakistańskiej agencji wywiadowczej ISI. Władze w Delhi twierdzą, że wszyscy zamachowcy, z których tylko jednego schwytano żywego, byli Pakistańczykami, a w czasie trzydniowego oblężenia hotelu ich mocodawcy z Pakistanu kontaktowali się z nimi przez telefony komórkowe.
Władze pakistańskie przyznały w lutym po raz pierwszy, że zamach opracowano najprawdopodobniej na terenie ich kraju. Zaprzeczają jednak powiązaniom z nim swych służb specjalnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24