"Czy Polska powinna wspierać Ukrainę, nawet jeśli USA wycofałyby swoje wsparcie?" Sondaż

Ukraińscy żołnierze
Tusk: nasze bezpieczeństwo jest wprost związane nie tylko z wydarzeniami na froncie, ale także z przyszłym statusem Ukrainy
Źródło: TVN24

65 proc. uczestników sondażu IBRiS stwierdziło, że Polska i inne kraje europejskie powinny nadal wspierać walczącą Ukrainę, nawet jeśli Stany Zjednoczone wycofałyby swoje wsparcie dla niej. Poparcie dla pomocy Ukrainie bez względu na decyzje USA jest ponadpartyjne. Opowiada się za nim 88 proc. wyborców KO i 70 proc. wyborców PiS.

Sondaż dotyczący opinii nt. dalszej pomocy Ukrainie przeprowadził IBRiS w dniach od 3 do 5 marca dla More in Common, międzynarodowej organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem polaryzacji. Jako pierwsza jego wyniki opisała "Rzeczpospolita".

W sondażu zapytano Polaków: "Czy Polska i inne kraje europejskie oraz pozostali sojusznicy powinni wspierać Ukrainę, nawet jeśli USA wycofałyby swoje wsparcie?". 65 proc. ankietowanych stwierdziło, że "tak". Odmiennego zdania było 18 proc. badanych, a odpowiedź "nie wiem" wybrało 17 proc.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", w Polsce poparcie dla pomocy Ukrainie bez względu na decyzje USA jest ponadpartyjne. Opowiada się za nim 88 proc. wyborców KO i 70 proc. wyborców PiS. Najniższe poparcie (34 proc.) odnotowano wśród wyborców Konfederacji.

To samo pytanie zostało zadane w kilku innych europejskich krajach. Za wspieraniem Ukrainy przez Europę, nawet bez USA, opowiedziało się 66 proc. ankietowanych w Wielkiej Brytanii, 57 proc. we Francji i 54 proc. w Niemczech. Przeciwko było odpowiednio 17, 23 i 30 proc. badanych.

Polacy w sondażu o "wdzięczności" Ukrainy

Badanie IBRiS dla More in Common wskazało jednak, że Polacy oczekują większej wdzięczności od Ukrainy za udzieloną jej do tej pory pomoc. "Czy pana/pani zdaniem Ukraina okazuje Polsce odpowiednią wdzięczność za udzielone wsparcie?" - brzmiało pytanie. Odpowiedzi "raczej nie" i "zdecydowanie nie" zostały wybrane łącznie przez 62 proc. badanych. 28 proc. twierdząco odpowiedziało na to pytanie.

Czy Ukraina okazuje Polsce odpowiednią wdzięczność?
Czy Ukraina okazuje Polsce odpowiednią wdzięczność?
Źródło: "Rzeczpospolita"

Ankietowanym zadano również pytania o potencjalne formy wyrażania takiej wdzięczności. Prawie połowa badanych wskazała na wystosowanie przeprosin za rzeź wołyńską i umożliwienie ekshumacji ofiar, 41 proc. stwierdziło, że Ukraina powinna zaproponować Polsce korzyści finansowe w przyszłości, a niemal co czwarty respondent jest zdania, że przedstawiciele władz ukraińskich powinni częściej Polsce dziękować publicznie.

"Jakie powinny być potencjalne formy wyrażania takiej wdzięczności?"
"Jakie powinny być potencjalne formy wyrażania takiej wdzięczności?"
Źródło: "Rzeczpospolita"

Pytanie o współpracę Polski z USA i Europą

Zapytano też uczestników badania o polską politykę na arenie międzynarodowej. 45 proc. spośród nich stwierdziło, że Polska powinna obrać kurs, w którym w równym stopniu stawiamy na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i europejskimi sojusznikami. 28 proc. uważa, iż współpraca z Europą powinna się odbywać nawet kosztem relacji z USA. Natomiast 16 proc. ankietowanych wyraża przekonanie, że Polska powinna współpracować z USA, nawet jeśli odbyłoby się to kosztem relacji z Europą.

ZOBACZ TEŻ: Większość badanych Amerykanów przeciwna polityce zagranicznej Donalda Trumpa

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: