Internet zwolnił po największym cyberataku w historii

TVN24

sxc.huMiałeś problemy z siecią? Teraz już wiesz, dlaczego

Spór pomiędzy grupą zwalczającą spam a firmą hostingującą wywołał serię ataków hackerskich, które miały wpływ na działanie internetu na całym świecie. Eksperci opisują zdarzenie jako największy cyberatak w historii. Atak był tak silny, że mógłby nawet teoretycznie zniszczyć internetową infrastrukturę rządową Wielkiej Brytanii.

Spamhaus to organizacja non-profit, która pomaga firmom dostarczającym usługi skrzynek pocztowych filtrować spam i inną niechcianą pocztę e-mail. W tym celu blokują oni serwery znane z wysyłania podejrzanych i nielegalnych treści.

Zbombardowali Spamhaus

Grupa jest wspierana przez wiele światowych korporacji internetowych, które bardzo potrzebują wsparcia przy filtrowaniu niechcianych treści.

Ostatnio grupa zablokowała serwery Cyberpunkera - holenderskiej firmy, która chwali się tym, że umożliwia przechowywanie na ich serwerach wszystkiego oprócz dziecięcej pornografii i materiałów powiązanych z terroryzmem.

Wkrótce po tym Spamhaus padła ofiarą ataku DDoS trwającego ponad tydzień.

Jest to taktyka polegająca na wysyłaniu tylu fałszywych zapytań do serwerów atakowanej firmy, że serwery nie są w stanie obsłużyć całego ruchu i strony znajdujące się na nich przestają odpowiadać.

Największy atak w historii

Dyrektor wykonawczy Spamhaus, Steve Linford, powiedział BBC, że skala ataku była niebywała - atak był sześciokrotnie silniejszy niż w przypadku ataków przeprowadzanych na banki, zatem był tak silny, że mógłby nawet zniszczyć internetową infrastrukturę rządową Wielkiej Brytanii.

Według organizacji Spamhaus, Cyberbunker współpracował w czasie ataku z „organizacjami przestępczymi” z Europy Wschodniej i Rosji.

Sven Olaf Kamphuis, rzecznik prasowy Cyberpunkera napisał, że Spamhaus nadużył swojej pozycji i nie powinien określać co może, a czego nie może być w internecie.

Atak miał wpływ na działanie całego internetu, między innymi platformy Netflix. Linford powiedział BBC, że pięć różnych światowych oddziałów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Autor: aop//gak/k / Źródło: bbc.co.uk