Decyzja o przekazaniu Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral może zapaść w najbliższych dniach - twierdzi agencja Interfax, która powołuje się na źródła wojskowe i dyplomatyczne. Informator twierdzi, że rosyjska delegacja może pojawić się w Pałacu Elizejskim już w przyszłym tygodniu, a okręty miałyby być gotowe do przekazania w pierwszej połowie marca.
Interfax twierdzi, że sukces spotkania w Mińsku "pozwala Paryżowi zachować twarz przed sojusznikami i tym samym potwierdzić swoją reputację jako solidnego dostawcy broni". Zdaniem agencji Hollande ma podstawy, by doprowadzić do końca kontrakt na dostawę dwóch mistrali.
Francuzi - jak pisze agencja - wykańczają drugi z okrętów, Sewastopol. Jednostka została zwodowana w 2014 roku. W czwartek zainstalowany został na niej system automatycznej łączności AIS. Gotowy do odbioru jest pierwszy okręt - Władywostok.
Wcześniej źródła dyplomatyczno-wojskowe twierdziły, że Francja jest zainteresowana przekazaniem mistrali "tak szybko, jak to tylko możliwe". Utrzymanie dwóch okrętów w technicznej gotowości kosztuje masę pieniędzy. Okręty stacjonują w stoczni Saint-Nazaire.
Marynarze wrócą do francuskiego portu
W połowie grudnia rosyjscy marynarze, którzy szkolili się we Francji w obsłudze zakupionych okrętów desantowych typu Mistral, opuścili port Saint-Nazaire bez gotowego mistrala. Rosyjscy marynarze przyjechali do Saint-Nazaire w zachodniej Francji pod koniec czerwca, by się szkolić w obsłudze mistrali. Pierwszy okręt miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku między Rosją a DCNS.
Źródła Interfaxu twierdzą, że rosyjscy marynarze mogliby wrócić do Francji w pierwszej połowie marca.
Kontrakt za 1,2 mld euro
Okręty typu Mistral - Władywostok i Sewastopol - Rosja kupiła we Francji za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego.
Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.
Autor: pk//gak / Źródło: Interfax
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia