Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Zdjęcie, przekazywane przez użytkowników głównie przez instagramowe stories, w ciągu doby opublikowało już ponad 40 milionów osób na całym świecie i momentalnie przybywają setki tysięcy kolejnych. Wśród nich są wpływowe osoby - politycy, znani sportowcy, muzycy, aktorzy, dziennikarze, modelki, celebryci, których aktywność w mediach społecznościowych śledzą miliony fanów. Również wielu polskich znanych użytkowników Instagrama.

ZOBACZ TEŻ: Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

"Wszystkie oczy na Rafah". Skąd hasło

Jak tłumaczy "The New York Times", hasło mogło zyskać popularność po konferencji prasowej Rika Peeperkorna, szefa biura Światowej Organizacji Zdrowia w Strefie Gazie w lutym tego roku. Mówiąc o intensyfikacji kampanii wojsk izraelskich w południowej części Strefy Gazy, stwierdził wówczas: "wszystkie oczy są skierowane na Rafah". Izrael spotkał się z krytyką społeczności międzynarodowej za rozpoczęcie ofensywy w Rafah, gdzie według niektórych szacunków schroniło się nawet 1,4 miliona palestyńskich uchodźców z innych części Strefy Gazy. W gronie krytyków znalazł się m.in. najważniejszy sojusznik państwa żydowskiego - Stany Zjednoczone.

W ostatnich dniach hasło zyskało szczególnie na aktualności za sprawą niedzielnego ataku powietrznego Izraela, w którym zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Wielu przesiedleńców doznało poważnych oparzeń. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców.

Po zdecydowanej reakcji wielu państw, które potępiły atak, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że był on "tragicznym błedem". Zapowiedział jednak, że dopóki Izrael nie osiągnie wszystkich zamierzonych celów, będzie kontynuował wojnę z Hamasem.

ZOBACZ TEŻ: Reuters: izraelskie czołgi w centrum Rafah

Zdjęcie "Wszystkie oczy na Rafah" prawdopodobnie wygenerowane przez AI

Obraz został prawdopodobnie wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Potwierdza to w NBC News zajmujący się zagadnieniami dezinformacji prof. Marc Owen Jones z Uniwersytetu Hamad Bin Khalifa w Katarze. Według stacji wskazywać na to mogą nienaturalne cienie czy nienaturalna symetria w ustawieniu namiotów w obozie.

Grafika z obozem uchodźców nie jest jedyną z tą frazą. Na to, że hasło "Wszystkie oczy na Rafah" pojawia się w mediach społecznościowych już od dłuższego czasu zwraca uwagę w NBC News konsultant ds. mediów społecznościowych i analityk branżowy Matt Navarra. "Widzieliśmy całkiem sporo wpływowych osób (...) na wielu platformach, nie tylko na Instagramie, które dzieliły się opinią związaną z tym przesłaniem lub jego prawie identyczną wersją" - mówi portalowi amerykańskiej stacji. Można je znaleźć np. na profilu gwiazdy serialu "The Last of Us" Pedro Pascala.

Autorka/Autor:am

Źródło: NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ANSA