Ukraina nie zostanie zaproszona na szczyt G20 w Delhi

Źródło:
PAP

Szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar przekazał, że Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii, Delhi, który jest planowany w dniach 9-10 września. Jak oświadczył, G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar poinformował o zaproszeniu na szczyt grupy G20 "w charakterze gości" dziewięciu państw: Hiszpanii, Holandii, Bangladeszu, Nigerii, Mauritiusu, Egiptu, Omanu, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - podkreślił Jaishankar podczas briefingu prasowego w Delhi. Wypowiedź ministra przytoczyła hiszpańska agencja EFE.

- Utrzymujemy bliskie relacje z Ukrainą, o czym świadczą wcześniejsze spotkania premiera Narendry Modiego z przedstawicielami władz w Kijowie - jednocześnie zaznaczył.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki, cytowany przez portal Ukrainska Prawda, oświadczył, że wciąż trwają prace nad tym, by Kijów jednak uzyskał zaproszenie na wrześniowy szczyt. - Rozmawiamy w tej sprawie zarówno z Indiami, jak też z innymi partnerami z G20. Zamierzamy podnieść w Delhi kwestie ekonomiczne, ponieważ wycofanie się Rosji z porozumienia czarnomorskiego, gwarantującego eksport naszego zboża, stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla gospodarek państw Afryki i Azji, ale też dla światowych potęg - przekazał.

Szczyt grupy G20 odbędzie się w Delhi w dniach 9-10 września.

Zełenski reprezentował Ukrainę podczas poprzedniego szczytu

Podczas poprzedniego szczytu G20, zorganizowanego w listopadzie 2022 roku na indonezyjskiej wyspie Bali, Ukrainę reprezentował prezydent Wołodymyr Zełenski, który zwrócił się do uczestników spotkania za pośrednictwem łącza wideo. Przywódca przedstawił wówczas założenia dziesięciopunktowej "formuły pokoju", czyli warunków zakończenia wojny z Rosją proponowanych przez władze w Kijowie.

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

Utworzona w 1999 roku grupa G20 zrzesza 19 najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie, w tym m.in. Rosję, a także Unię Europejską. Kraje G20 odpowiadają za około 85 proc. globalnego PKB i 75 proc. wartości transakcji handlowych, a ich łączna liczba ludności to około 2/3 populacji świata - przypomniała EFE.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa