Wysłannik USA: Rosja powinna uwolnić ukraińskich marynarzy


Rosja powinna uwolnić marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej i nie utrudniać ruchu statków płynących do ukraińskich portów - oświadczył we wtorek w Kijowie specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy Kurt Volker.

"Specjalny wysłannik Volker i ambasador [USA na Ukrainie Marie - red.] Yovanovitch spotkali się z ministrem obrony Stepanem Połtorakiem i podkreślili, że agresja Rosji jest nie do zaakceptowania. Rosja powinna uwolnić członków ukraińskich załóg, zwrócić ukraińskie okręty i nie przeszkadzać w tranzycie morskim do i z ukraińskich portów" - poinformowała amerykańska ambasada.

Po rozmowach z Połtorakiem Volker spotkał się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Andrijem Parubijem, z którym również rozmawiał między innymi o uwolnieniu więzionych przez Rosję marynarzy.

Rosja przejęła ukraińskie okręty

25 listopada rosyjskie służby graniczne i specjalne zaatakowały trzy niewielkie okręty marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy nad Morzem Czarnym do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Do incydentu doszło w pobliżu łączącej oba akweny Cieśniny Kerczeńskiej, która kontrolowana jest przez Rosję. Rosjanie ostrzelali ukraińskie jednostki, a następnie je przejęli. 24 członków ich załóg zostało aresztowanych.

Po incydencie Ukraina ogłosiła na 30 dni stan wojenny, który obowiązuje w obwodach wzdłuż granicy z Rosją, separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz na obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim. Stan wojenny ma zakończyć się 26 grudnia.

Kryzys w Cieśninie KerczeńskiejPAP/Reuters

Autor: js//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości