Homofobiczne słowa papieża. Student zaapelował do niego podczas transmisji na żywo

Źródło:
Reuters

Student z Filipin podczas transmitowanej na żywo dyskusji zaapelował do papieża, by ten "przestał używać obraźliwego języka wobec społeczności LGBTQIA+". Franciszek w odpowiedzi sprzeciwił się dyskryminacji, ale nie odniósł się do zarzutów o stosowanie homofobicznego języka.

Zgodnie z ich relacją, podczas przemówienia dla około 200 biskupów zgromadzonych na Konferencji Episkopatu Włoch, papież miał zaapelować o większą selekcję w przyjmowaniu kandydatów do seminariów i ocenić, że jest w nich za dużo gejów. Ku zaskoczeniu zebranych miał wówczas użyć dosadnego, włoskiego określenia "frociaggine". Słowo to tłumaczy się jako wyjątkowo obraźliwe "pedalstwo". 

Watykan wydał oficjalne przeprosiny, ale incydent wywołał oburzenie, a obserwatorzy stwierdzili, że zaszkodził wizerunkowi Franciszka jako papieża przyjaznego reformom LGBT.

Student apeluje do papieża

Jack Lorenz Acebedo Rivera z Filipin zwrócił się do Franciszka podczas panelu między studentami a papieżem, który był transmitowany na żywo w internecie..

- Przestań używać obraźliwego języka wobec społeczności LGBTQIA+, to prowadzi do ogromnego bólu - powiedział Acebedo Rivera. - Ja sam jestem zastraszany z powodu mojej biseksualności, mojej tożsamości - dodał. Miał na sobie tęczową przepaskę.

W odpowiedzi papież przeciwstawił się dyskryminacji, szczególnie wobec kobiet, ale nie odniósł się do wypowiedzi na temat jego homofobicznych słów.

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI