Kampania wyborcza we Francji powoli nabiera rozpędu. Okazuje się, że chętnych do ponownego objęcia urzędu prezydenta - Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego - dzieli nawet ocena obecnej sytuacji w Polsce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.
Spór pomiędzy politykami - przynajmniej na razie - miał charakter wyłącznie korespondencyjny.
Zaczęło się od wywiadu dla dziennika "Le Monde", jakiego udzielił były francuski prezydent Nicolas Sarkozy. W trakcie rozmowy padło pytanie m.in. o stan demokracji w naszej części Europy.
"W Polsce widziałem już u władzy braci Kaczyńskich. Szanowali oni europejskie zasady i oddali władzę po przegranych wyborach" - odpowiedział Sarkozy i dodał, że "po 50 latach komunistycznego jarzma, Polska i Węgry to sprawnie działające demokracje".
Urzędujący prezydent Francois Hollande z taką oceną sytuacji się nie zgadza, o czym mówił w wywiadzie dla radia Europe1.
- Widzę, że były prezydent Republiki myśli, że to, co dzieje się na Węgrzech i w Polsce, jest cudowne. Cóż, ja nie chcę takiego społeczeństwa - podkreślił Hollande.
Walka o Pałac Elizejski
A to dopiero początek kampanii wyborczej we Francji, która zakończy się za rok, na przełomie kwietnia i maja. Francuzi wybiorą wówczas dziesiątego prezydenta V Republiki.
W przedwyborczych sondażach na razie prowadzi szefowa prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która może wygrać pierwszą turę głosowania. Ale już w drugiej - według badań - prawdopodobnie przegra z każdym innym politykiem.
Sondaże dają niewielkie szanse na to, że jej kontrkandydatem będzie wówczas urzędujący prezydent, Francois Hollande. Wyższe notowania ma były lokator Pałacu Elizejskiego, Nicolas Sarkozy, który uderza w tony antyimigranckie i eurosceptyczne.
Zanim jednak Sarkozy rozpocznie prawdziwy bój o powrót do prezydentury, wcześniej będzie musiał przekonać do siebie swoją partię i uzyskać od niej nominację. Na razie jednak republikanie skłaniają się do poparcia mniej radykalnego Alaina Juppe.
Autor: ts / Źródło: Fakty z Zagranicy - TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY 2.0) / wiki ( CC BY 2.5) | Jean-Marc Ayrault / Aleph