Zgwałconą 19-latkę znaleziono w piwnicy. Hiszpanie zatrzymali podejrzanych

Świat

Jeden z zatrzymanych przez Hiszpanów w sprawie gwałtu był już notowanyGuardia Civil
wideo 2/2

Do aresztu trafiło czterech Ekwadorczyków podejrzewanych o zbiorową napaść seksualną na młodą kobietę w Hiszpanii - podała agencja AFP, powołując się na hiszpańską Gwardię Cywilną. Do zdarzenia doszło w noc sylwestrową w Callosa d'Ensarria koło Alicante na wschodzie kraju.

19-latka została znaleziona w piwnicy w Callosa d'Ensarria częściowo rozebrana, pijana i niezdolna do udzielenia informacji na temat swojego miejsca zamieszkania. Zatrzymani w podobny sposób mogli też zaatakować co najmniej dwie inne kobiety - poinformowała Gwardia Cywilna, nie ujawniając więcej szczegółów.

Nie pierwszy taki atak

Do zatrzymania całej czwórki doszło 1 stycznia, następnie sąd podjął decyzję o umieszczeniu mężczyzn w areszcie. Według doniesień hiszpańskich mediów podejrzewani swoje czyny prawdopodobnie zarejestrowali na filmie.

Jeden z zatrzymanych to 22-letni mężczyzna, znany policji z dokonanych wcześniej napaści na tle seksualnym, m.in. na nieletnią.

Sprawa przypomina podobne zajście w Hiszpanii z lipca 2016 roku. Pięciu mężczyzn podczas fiesty ku czci św. Fermina, organizowanej co roku w Pampelunie, sprowadziło wówczas 18-latkę do budynku mieszkalnego, gdzie odbyli z nią stosunki seksualne. Całe zajście sfilmowali telefonem komórkowym, a nagranie przesłali do aplikacji WhatsApp na grupowy czat o nazwie "La Manada" (hiszp. wataha).

Sprawcy zostali skazani na dziewięć lat więzienia za wykorzystanie seksualne nastolatki, jednak odwołali się od wyroku. Sąd zdecydował, że na proces apelacyjny mogą czekać na wolności.

Od kwietnia 2018 roku na ulicach hiszpańskich miast odbywały się wielotysięczne manifestacje związane z tą sprawą. Uczestnicy protestów domagali się surowszych kar dla oskarżonych oraz wyrażali oburzenie faktem, że na proces apelacyjny mogą czekać na wolności.

Zmiana w prawie?

Rządzący Hiszpanią od czerwca 2018 roku socjalistyczny rząd zapowiedział w lipcu reformę kodeksu karnego i wprowadzenie do niego pojęcia wyraźnie wyrażonej zgody na stosunek seksualny. To rozwiązanie miałoby zbliżyć Hiszpanię do modelu szwedzkiego, w którym każdy akt seksualny bez wyraźnie wyrażonej zgody uznawany jest za gwałt.

Autor: nb,mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Guardia Civil