Wycieczkowce znów będą mogły wpływać do hiszpańskich portów

Źródło:
PAP

Międzynarodowe statki wycieczkowe będą mogły znów wpływać do hiszpańskich portów. Zakaz przyjmowania takich jednostek został wprowadzony w czerwcu ubiegłego roku w ramach pandemicznych restrykcji. Organizatorzy rejsów będą zobowiązani do przygotowania pomieszczeń na wypadek, gdyby u kogokolwiek z pasażerów pojawił się COVID-19.

Nowe przepisy dotyczące międzynarodowych statków wycieczkowych zostały opublikowane w sobotę w hiszpańskim dzienniku ustaw. Wynika z nich, że zakaz przestanie obowiązywać od 6 czerwca. Wskazano również, że przywrócenie ruchu wycieczkowców jest efektem "pozytywnego rozwoju sytuacji pandemicznej na terytorium państw Europy, z których przybywa większość tego typu jednostek pływających".

Wycieczkowce miały zakaz wpływania do hiszpańskich portów od 23 czerwca 2020 roku.

Nowe zasady

Organizatorzy rejsów wycieczkowcami w tym sezonie będą mieć nowe obowiązki. Zgodnie z najnowszymi przepisami, na pokładzie należy przygotować pomieszczenia, w których będą mogli przebywać pasażerowie chorzy na COVID-19 lub przejawiający objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem.

Nowym wymogiem będzie też opracowanie planu działań na wypadek pojawienia się na statku ogniska infekcji.

Liczba pasażerów na przybywających do hiszpańskich portów wycieczkowców nie będzie mogła być większa niż 75 procent miejsc na statku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Hiszpania przyjmie zagraniczne wycieczkowceEstormiz/Wikimedia CC BY 3.0

Paszport covidowy

W piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że jego kraj weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego. Zapowiedział, że wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca.

Paszport szczepionkowy, zwany też zielonym certyfikatem cyfrowym, będzie zawierać informację o przebytych szczepieniach na COVID-19 i umożliwi swobodne podróżowanie po państwach UE.

17 marca Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia paszportów szczepień, które będą ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Mają obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa.

Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:kk/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Estormiz/Wikimedia CC BY 3.0