Świat

Hiszpania ma nowego króla. Filip VI zaprzysiężony

Świat


Filip VI został zaprzysiężony na króla Hiszpanii podczas uroczystości inaugurującej jego panowanie w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych. Na inauguracji nie pojawił się poprzedni król - Juan Carlos.

- Przysięgam wiernie sprawować swoje obowiązki, postępować zgodnie z konstytucją i szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych - oznajmił w Kongresie Deputowanych nowy król Hiszpanii.

Z rodziną u boku

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Filip VI odniósł się do historycznej roli, jaką odegrał jego poprzednik - Juan Carlos. - Jego wyjątkowe panowanie stało się częścią naszej historii i wyjątkowego dziedzictwa - podkreślił Filip VI, chwaląc rolę poprzednika w procesie pojednania Hiszpanów po okresie dyktatury generała Franco. W ceremonii, poza nową parą królewską, uczestniczyła nowa następczyni tronu, ośmioletnia księżniczka Leonor, jej młodsza siostra Sofia, matka króla, królowa Zofia, siostra Filipa, infantka Elena, a także dwie siostry Juana Carlosa - Pilar i Margarita. W samym Madrycie rozdano 100 tysięcy flag narodowych, aby obywatele mogli powitać nowego monarchę. Droga, którą przemierzy Filip VI z budynku Kongresu Deputowanych do pałacu królewskiego została przystrojona kwiatami w kolorach czerwonym i żółtym.

Nowy władca Hiszpanii - król Filip

Na początku czerwca 76-letni Juan Carlos ogłosił zamiar abdykacji, a w środę złożył podpis pod mającą mu to umożliwić specjalną ustawą. Weszła ona w życie w nocy z środy na czwartek. Otworzyło to drogę do proklamowania nowym królem Hiszpanii 46-letniego księcia Filipa, który obąjął tron jako Filip VI. Jego 41-letnia małżonka, była dziennikarka, księżna Letizia będzie pierwszą królową Hiszpanii niewywodzącą się z arystokracji. Ich ośmioletnia córeczka Leonor odziedziczy po ojcu tytuł - stanie się księżniczką Asturii - i będzie najmłodszą następczynią tronu w Europie.

Abdykacja Juana Carlosa jest wydarzeniem bez precedensu odkąd w 1978 r., trzy lata po śmierci generała Franco, w Hiszpanii został ustanowiony ustrój demokratyczny. W ostatnich latach pogarszał się stan zdrowia monarchy. Doszło też do skandali, które położyły się cieniem na instytucji monarchii. Chodzi tu o bardzo drogą afrykańską wyprawę Juana Carlosa w 2012 roku połączoną z polowaniem na słonie oraz o prokuratorskie oskarżenie firmy, którą kierowała wraz ze swym mężem młodsza córka króla, infantka Cristina, o korzystanie z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe Po abdykacji Juan Carlos otrzymał stopień kapitana generalnego Sił Zbrojnych w rezerwie i będzie korzystał z takich samych praw, jak każdy wojskowy rezerwy. Historycznie stopień ten był w Hiszpanii przysługiwał dowódcom armii królewskiej i dowódcom okręgów wojskowych oraz zbliżony do tytułu wicekróla w koloniach.

Autor: ktom/kka / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości