Turyści wracają z Hiszpanii z kryptosporydiozą. Do zakażeń dochodzi najczęściej na basenach

Źródło:
PAP, hse.ie, inews.co.uk

Setki europejskich turystów wracających z Hiszpanii zaraziło się na wakacjach kryptosporydiozą. To wywoływana przez pierwotniaki choroba jelitowa, powodująca między innymi dolegliwości układu pokarmowego.

Kryptosporydioza to pasożytnicza choroba jelitowa wywoływana przez pierwotniaka Cryptosporidium parvum, która może objawiać się między innymi silną biegunką, bólami brzucha, nudnościami i gorączką. Może też powodować odwodnienie. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci, osób starszych oraz tych z obniżoną odpornością. Źródłem zakażenia kryptosporydiozą wśród urlopowiczów jest najczęściej woda pitna oraz woda w basenach hotelowych lub innych zbiornikach służących do rekreacji, np. w parkach wodnych.

ZOBACZ TEŻ: Fale porwały do oceanu ośmioro turystów. Załamanie pogody na Wyspach Kanaryjskich

Turyści wracają z Hiszpanii z chorobą jelitową

W ciągu ostatnich tygodni chorobę stwierdzono u ponad 600 turystów z Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii - poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Według władz irlandzkich jednym ze źródeł zakażeń były obiekty w popularnym nadmorskim kurorcie Salou w Katalonii. Służby zdrowia Irlandii zaleciły turystom m.in. unikanie dodawania lodu do napojów, upewnianie się, czy woda z kranu jest zdatna do picia i niekorzystanie z wątpliwych pod względem czystości basenów hotelowych. Zalecono także częste mycie rąk.

- Baseny i parki wodne są częstym źródłem zakażeń, ale fakt, że do nich dochodzi, jest bardziej związany z higieną części osób, które z nich korzystają, niż z czystością tych miejsc, ponieważ podlegają one surowym przepisom - zauważył w rozmowie z "El Pais" Jacob Lorenzo-Morales, dyrektor Instytutu Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich na Uniwersytecie La Laguna. Według niego problemem jest np., gdy ktoś nie zachowuje czystości po wizycie w toalecie albo po wystąpieniu u siebie biegunki korzysta z basenu w czasie krótszym niż zalecane 14 dni. Może to bowiem sprzyjać rozprzestrzenianiu się pasożytów.

Irlandzkie służby zwracają uwagę, że podczas gdy u jednych zakażonych kryptosporydiozą mogą wystąpić objawy, takie jak biegunka, utrata masy ciała, bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty, to inni mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 2-10 dniach od zakażenia i trwają przeważnie od jednego do dwóch tygodni. U osób, które nie mają chorób towarzyszących, przebieg zakażenia jest stosunkowo łagodny. Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Epidemiologii (CNE) w Madrycie, w 2023 roku w Hiszpanii odnotowano niemal 3 tys. potwierdzonych przypadków kryptosporydiozy, z czego ponad 120 osób wymagało hospitalizacji.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najlepszych turystycznych kierunków na 2024 rok. Polska w czołówce

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: PAP, hse.ie, inews.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock