Kryptosporydioza to pasożytnicza choroba jelitowa wywoływana przez pierwotniaka Cryptosporidium parvum, która może objawiać się między innymi silną biegunką, bólami brzucha, nudnościami i gorączką. Może też powodować odwodnienie. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci, osób starszych oraz tych z obniżoną odpornością. Źródłem zakażenia kryptosporydiozą wśród urlopowiczów jest najczęściej woda pitna oraz woda w basenach hotelowych lub innych zbiornikach służących do rekreacji, np. w parkach wodnych.
ZOBACZ TEŻ: Fale porwały do oceanu ośmioro turystów. Załamanie pogody na Wyspach Kanaryjskich
Turyści wracają z Hiszpanii z chorobą jelitową
W ciągu ostatnich tygodni chorobę stwierdzono u ponad 600 turystów z Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii - poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Według władz irlandzkich jednym ze źródeł zakażeń były obiekty w popularnym nadmorskim kurorcie Salou w Katalonii. Służby zdrowia Irlandii zaleciły turystom m.in. unikanie dodawania lodu do napojów, upewnianie się, czy woda z kranu jest zdatna do picia i niekorzystanie z wątpliwych pod względem czystości basenów hotelowych. Zalecono także częste mycie rąk.
- Baseny i parki wodne są częstym źródłem zakażeń, ale fakt, że do nich dochodzi, jest bardziej związany z higieną części osób, które z nich korzystają, niż z czystością tych miejsc, ponieważ podlegają one surowym przepisom - zauważył w rozmowie z "El Pais" Jacob Lorenzo-Morales, dyrektor Instytutu Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich na Uniwersytecie La Laguna. Według niego problemem jest np., gdy ktoś nie zachowuje czystości po wizycie w toalecie albo po wystąpieniu u siebie biegunki korzysta z basenu w czasie krótszym niż zalecane 14 dni. Może to bowiem sprzyjać rozprzestrzenianiu się pasożytów.
Irlandzkie służby zwracają uwagę, że podczas gdy u jednych zakażonych kryptosporydiozą mogą wystąpić objawy, takie jak biegunka, utrata masy ciała, bóle brzucha, gorączka, nudności i wymioty, to inni mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 2-10 dniach od zakażenia i trwają przeważnie od jednego do dwóch tygodni. U osób, które nie mają chorób towarzyszących, przebieg zakażenia jest stosunkowo łagodny. Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Epidemiologii (CNE) w Madrycie, w 2023 roku w Hiszpanii odnotowano niemal 3 tys. potwierdzonych przypadków kryptosporydiozy, z czego ponad 120 osób wymagało hospitalizacji.
ZOBACZ TEŻ: Ranking najlepszych turystycznych kierunków na 2024 rok. Polska w czołówce
Autorka/Autor: pb//am
Źródło: PAP, hse.ie, inews.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock