Irański przywódca pojawi się w Watykanie. Potem Paryż


Prezydent Iranu Hasan Rowhani w przyszłym tygodniu odwiedzi Włochy - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. Będzie to pierwsza wizyta Rowhaniego w stolicy państwa Unii Europejskiej, w planach jest także spotkanie z papieżem.

Według źródeł agencji Reutera wizyta odbędzie się w dniach 14-15 listopada. Wśród osobistości podejmujących Rowhaniego będą papież Franciszek, prezydent Włoch Sergio Mattarella, a także szef włoskiego rządu Matteo Renzi.

Z Włoch Rowhani uda się do Paryża, gdzie będzie przebywał w dniach 16-18 listopada.

Podróż irańskiego prezydenta jest możliwa dzięki porozumieniu, które 14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem, a którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy. Do połowy grudnia MAEA powinna natomiast ukończyć swój raport oceniający, czy Iran rzeczywiście chciał zbudować broń nuklearną ponad dekadę temu, o czym przekonane są USA, a czemu zaprzecza Teheran. Ten raport to kolejny niezbędny krok, zanim sankcje zostaną zniesione.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości