Szansa na wieloletni pokój w Strefie Gazy? Hamas "chętny do ustępstw"

Aktualizacja:

Rząd Państwa Palestyńskiego podał się we wtorek do dymisji. W tym samym czasie kierownictwo Hamasu rozważa zawieszenie broni z Izraelem w zamian za zniesienie blokady Strefy Gazy - zaprzestanie walk miałoby trwać co najmniej pięć lat. Rząd Izraela miał już nawiązać kontakt z przywódcami Hamasu.

Palestyński rząd jedności narodowej, w którego skład wchodzili przedstawiciele rządzącego Zachodnim Brzegiem Fatahu i Strefą Gazy Hamasu, złożył we wtorek dymisję na ręce prezydenta Mahmuda Abbasa. Jednocześnie pojawiły się informacje w prasie palestyńskiej i izraelskiej, że Hamas rozważa zawarcie zawieszenia broni z Izraelem.

Lider Hamasu, Chaled Maszal, mieszka w Katarze i to właśnie w tym kraju w ostatni weekend spotkali się przywódcy organizacji, która de facto kontroluje Strefę Gazy. Hamas jest niezależny od Państwa Palestyńskiego.

W lipcu i sierpniu 2014 roku doszło do starć między Hamasem a armią izraelską, w trakcie których obie strony wystrzeliły w nieprzyjaciela liczne rakiety. Obu stronom zdarzało się w ten sposób atakować obszary zamieszkane przez cywilów, lecz Izraelczycy w dużej mierze byli chronieni przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. W rezultacie po stronie izraelskiej zginęło sześciu cywilów, a po stronie Gazy około 1500 (według szacunków ONZ).

Pokój w zamian za port

Jak jednak podał w poniedziałek palestyński dziennik "Al-Quds", Hamas byłby skłonny zawrzeć trwałe wieloletnie zawieszenie broni w zamian za zniesienie blokady handlowej Gazy, która trwa od 9 lat, i pozwolenie na umieszczenie na Morzu Śródziemnym platformy portowej, która byłaby kontrolowana przez izraelskich nadzorców.

W zeszłym miesiącu specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wchód Nikolaj Mladenow ostrzegał Radę Bezpieczeństwa, że mieszkańcy Gazy są coraz bardziej zdesperowani. Powiedział, że Palestyńczycy w Gazie są coraz bardziej sfrustrowani blokadą, zwłaszcza zamknięciem przejścia granicznego z Egiptem (który od tamtego czasu został tymczasowo otwarty).

Izrael bada grunt

Rząd Izraela miał nawiązać w tym tygodniu, korzystając z pośredników, kontakt z kierownictwem Hamasu, aby wybadać grunt pod ewentualne porozumienie. Źródło z rządzie Izraela wyraziło jednak wątpliwość, czy Hamas byłby w stanie okiełznać bardziej ekstremistyczne grupy w Gazie. Niektóre z nich chętnie podważają autorytet Hamasu,

Ostatnią gorącą fazę wojny zakończyło 26 sierpnia prowizoryczne zawieszenie broni, które powstało dzięki udziałowi Egiptu. Strony zobowiązały się wówczas do zawarcia stałego zawieszenia broni w ciągu miesiąca, ale nie doszło do tego. Izrael sprzeciwiał się temu, by Gaza miała port i lotnisko, w obawie, że korzystając z nich Palestyńczycy importowaliby broń.

Najnowsza propozycja warunków zawieszenia broni, która pozwoliłaby Izraelowi na nadzorowanie działalności portu morskiego, jest popierana przez Katar i Egipt i oparta na sugestiach Mładenowa, podało Radio Izraela.

Rząd podał się do dymisji

Nominalny rząd Państwa Palestyńskiego, który składał się z technokratów zaaprobowanych przez Fatah (partię działającą na Zachodnim Brzegu) i Hamas, został utworzony w 2014 roku. Miał położyć kres istniejącym od lat podziałom, które prawie doprowadziły do wojny domowej między dwoma najważniejszymi ugrupowaniami palestyńskimi w 2007 roku.

Premier Rami Hamdallah złożył dymisję na ręce prezydenta Mahmuda Abbasa, poinformował we wtorek doradca szefa państwa Nimr Hamad. Hamas sprzeciwiał się temu krokowi.

- Hamas odrzuca wszelkie jednostronne zmiany rządu bez zgody wszystkich partii - powiedział wcześniej we wtorek rzecznik islamistycznego ugrupowania Sami Abu Zuhri.

Według Hamada Abbas powierzył Hamdallahowi misję stworzenia nowego rządu.

Konflikt wypływa z faktu, że Hamas nie chce zrzec się kontroli nad Strefą Gazy. Powodem sporów między Fatahem a Hamasem jest też m.in. kwestia integracji tysięcy urzędników z Hamasu i wypłaty im pensji przez rząd. Oba obozy oskarżają się ponadto o opóźnienia w odbudowie Strefy Gazy po ubiegłorocznym konflikcie.

Strefa Gazy. Czerwona linia na morzu wyznacza strefę, w której mogą łowić palestyńscy rybacy
Strefa Gazy. Czerwona linia na morzu wyznacza strefę, w której mogą łowić palestyńscy rybacyStrefa Gazy. Czerwona linia na morzu wyznacza strefę, w której mogą łowić palestyńscy rybacyWickey-nl | Wikipedia Commons CC BY 2.0

Autor: fil/mtom,gak / Źródło: ynetnews.com, news.yahoo.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | gloucester2gaza

Tagi:
Raporty: